feed-image

آمار بازدید

 امروز امروز4243
 دیروز دیروز6358
 این هفته این هفته17531
 این ماه این ماه100001
 تا به حال تا به حال4724108
شناسه خبر:18200 سه شنبه, 05 دی 1391 16:16 چاپ نسخه چاپی
پست الکترونیکی ارسال به دوستان
متن کامل لایحه جامع خدمت‌رسانی به ایثارگران

فاش نیوز - درپی درخواست بسیاری از ایثارگران مبنی بر انتشار متن کامل لایحه جامع خدمت رسانی به ایثارگران دراین پایگاه خبری، و از آنجا که دسترسی به این متن برای عموم ،حتی درفضای مجازی امکانپذیرنبود، برآن شدیم متن کامل

این لایحه را تهیه و در معرض دید ایثارگران معزز قراردهیم.

لایحه جامع خدمات رسانی به ایثارگران:

 

فصل اول-کلیات

ماده 1- تعاریف

الف- ایثارگر در این قانون به کسی اطلاق می گردد که برای استقرار وحفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع از کیان نظام جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمنان داخلی و خارجی انجام وظیفه نموده و شهید،مفقودالاثر،جانباز،اسیر،آزاده و رزمنده شناخته شود.

تبصره-احراز مصادیق ایثارگری و تشخیص از کارافتادگی مشمولین این قانون در چهارچوب قوانین نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران براساس آیین نامه ای خواهد بود که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با همکاری بنیاد و ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

ب- شهید و مفقودالاثر: به کسی اطلاق می شود که جان خود را در راه تکوین،شکوفایی،دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران،استقلال و تمامیت ارضی کشور،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار نثار نموده و یا در این رابطه مفقودالاثر شناخته شود.

ج-جانباز:به کسی اطلاق می شود که سلامتی خود را در راه تکوین،شکوفایی،دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران،استقلال و تمامیت ارضی کشور،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار از دست داده و به اختلالات و نقص های جسمی یا روانی دچار شود.

د-اسیر:به کسی اطلاق می شود که در راه تکوین،شکوفایی،دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران،استقلال و تمامیت ارضی کشور،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار در داخل و یا خارج از کشور گرفتار آمده و هویت و وضعیت وی مورد تایید مراجع صلاحیتدار قرار گیرد.

ه-آزاده:به کسی اطلاق می شود که در راه تکوین،شکوفایی ،دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران،استقلال و تمامیت ارضی کشور،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار در داخل و یا خارج از کشور اسیر شده و سپس آزاد شود.همچنین کلیه افرادی که از تاریخ 28/5/1332 تا 16/11/1357 با الهام از مبارزات و مجاهدات امام خمینی(ره) به دلایل امنیتی،مذهبی یا اتفاقات سیاسی دیگر حداقل به مدت سه ماه در بازداشت یا حبس قطعی بوده اند.

تبصره-استمرار شرایط این بند در طول دوران اسارت و یا زندان باید به تایید مراجع صلاحیتدار برسد.

و-رزمنده:به کسی اطلاق می شود که در راه تکوین،دفاع و حفظ ارزشها و کیان جمهوری اسلامی ایران،استقلال و تمامیت ارضی کشور،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار با تایید مراجع ذی صلاح به طور فعال حضور یافته باشد.

تبصره-رزمندگان موضوع این بند در استفاده از تسهیلات این قانون که شامل ایثارگران می باشد،مستثنی بوده و دولت موظف است اقدامات قانونی لازم را در جهت رسیدگی به امور آنان به عمل آورد.

ز- خانواده شاهد:خانواده های معظمی که در راه اعتلاء اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضاء خانواده شان(پدر،مادر،همسر،فرزند) شهید یا مفقودالاثر یا اسیر شده باشد.

ح- خانواده ایثارگران:خانواده های جانبازان و آزادگان که شامل همسر،فرزند و والدین آنها می شود.

ط- درصورت فوت جانبازان و آزادگان مشمول این قانون،خدمات و امتیازات مربوط،به خانواده تحت تکفل آنان تعلق می گیرد.

ی- بنیاد شهید و امور ایثارگران در این قانون به اختصار بنیاد نامیده می شود.

ماده2- دستگاههای مشمول این قانون عبارتند از:

الف- کلیه وزارتخانه ها،سازمانها و دستاههای اجرائی،موسسات و شرکتهای دولتی و ملی شده تحت پوشش و یا مدیریت دولتی اعم از این که دارای قوانین و مقررات خاص باشند و یا نباشند،قوه قضائیه اعم از کادر قضائی و اداری و سازمانها و موسسات وابسته و تابعه آنها،کانون وکلاء دادگستری،کانونهای کارشناسان رسمی دادگستری،قوه مقننه ،نهاد ریاست جمهوری،سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران(سازمانهای وابسته و تابعه)،نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران(نظامی و انتظامی)نهادها و موسسات عمومی غیردولتی و نهادهای انقلاب اسلامی و شرکتهای تحت پوشش وابسته یا تابعه آنها و کلیه سازمانها و شرکتهایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی دولت استفاده می کنند و یا قسمتی از بودجه آنه توسط دولت تامین می گردد.

بانکها،موسسات بیمه ای،جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، شهرداریها و شرکتهای تحت پوشش آنان و نیز موسسات و شرکتهایی که شمول قانون ب آنها مستلزم ذکر نام است از قبیل سازمان تامین اجتماعی،شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران،شرکت ملی صنایع پتروشیمی،سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران،سازمان صنایع ملی ایران،شرکتهای هواپیمایی،سازمان انرژی اتمی،اعضای هیات علمی و کادر اداری دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور،مجمع تشخیص مصلحت نظام،شورای نگهبان  و دانشگاه آزاد اسلامی.

ب- سایر دستگاهها و سازمانها و شرکتها و مراکز تولیدی و توزیعی و خدماتی که تحت پوشش قانون کار یا مقررات تامین اجتماعی و قوانین خاص هستند.

فصل دوم-مسکن

ماده3 – خدمات مسکن با استفاده از روشهای ذیل ارائه می گردد:

الف- تامین و واگذاری زمین یا مسکن.

ب- واگذاری منازل اجاره به شرط تملیک

ج- ارائه تسهیلات بانکی بلندمدت با کارمزد حداکثر چهاردرصد(%4) با بازپرداخت بیست ساله.

د- ودیعه مسکن استیجاری

ه- کمک بلاعوض

و- پرداخت هزینه تعمیر منزل و تبدیل به احسن نمودن مسکن نامناسب

ز- معافیت از هزینه های آماده سازی زمین،خدمات و تسهیلات مهندسی و شهری که حسب مورد به ایثارگران واجد شرایط تعلق می گیرد.

تبصره1- مشمولین دریافت خدمات مسکن عبارتند از: همسران،فرزندان و والدین شهدا،اسراء و مفقودالاثرها،جانبازان بیست و پنج درصد(25%) و بالاتر و آزادگانی که فاقد مسکن بوده یا دارای مسکن نامناسب می باشند.

تبصره2- جانبازان و آزادگان متوفای مشمول این فصل که قبل از فوت از خدمات مربوط به مسکن برخوردار نشده اند،خدمات مرتبط به مسکن به همسران آنان که مسئولیت حضانت فرزندان جانباز و آزاده را عهده دار می باشند و یا به قیم قانونی به نام فرزندان آنان اعطا می گردد.ضمنا جانبازان و آزادگان متاهل متوفی که دارای فرزند نباشند واگذاری خدمات مسکن موردنظر به همسر آنان ارائه می گردد.

ماده4- میزان تسهیلات بانکی این فصل برای هریک از مشمولین به ازاء هر واحد مسکونی،یکصد و بیست میلیون ریال در شهرهای با بیش از یک میلیون نفر جمعیت و در سایر شهرها و روستاها یکصد میلیون ریال

می باشد.افزایش سطح تسهیلات موضوع این ماده در سالهای آتی،براساس نرخ تورم به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

تبصره1- مشمولین این قانون کخه عضو تعاونیهای مسکن بوده و نیز مالکین املاک مسکونی فاقد سند مالکیت رسمی اعم از شهری و روستایی می توانند با ارائه ضمانت لازم(سفته و تعهدنامه کتبی بنیاد استان مربوط) از تسهیلات بانکی استفاده نمایند.این ضمانت نافی مسئولیت بانک در پیگیری اقدامات قانونی برای وصول مطالبات معوق نخواهد بود.

تبصره2- رعایت آئین نامه مقاوم سازی در ساخت واحدهای مشمول این تسهیلات که به تایید شهرداری یا بنیاد مسکن رسیده باشد ضروری است.

تبصره3- محاسبه سود و کارمزد متعلق به تسهیلات بانکی مسکن در چهارچوب ضوابط مورد عمل بانکها در بخش مسکن صورت خواهد گرفت و سود وکارمزد قابل دریافت از ایثارگران مشمول،چهاردرصد(%4)بوده و پرداخت مابه التفاوت آن نسبت به سود مورد انتظار بانکها در بخش مذکور در قوانین بودجه سنواتی کل کشور پیش بینی خواهد شد تا از آن طریق به بانکها پرداخت شود.

تبصره4- ایثارگرانی که از تسهیلات و وام خرید مسکن در سقف بالاتر از میزان اشاره شده در این ماده استفاده می نمایند سود تسهیلات و کارمزد وام دریافتی تا سقف پیش بینی شده در این ماده بر اساس چهار درصد(4%) و مازاد بر آن برابر ظوابط نظام بانکی محاسبه خواهد شد.دریافت این تسهیلات و وام بدون شرایط سپرده گذاری می باشد.

ماده 5 – به منظور پیشگیری از تخریب و بلا استفاده شدن و مساعدت در تعمیر و نگهداری منازل مسکونی مشمولین این فصل که در عسر و حرج قرار دارندو از مساعدت های مربوط به مسکن هم بهره مند نشده اند، بنیاد بر حسب ظوابط و مقررات مصوب هیات امنا می تواند بخشی از هزینه های تعمیرات منازل را به صورت بلا عوض پرداخت نماید.

ماده 6 – مشمولین این قانون برای احداث یک واحد مسکونی با زیر بنای مفید تا یکصد و بیست متر مربع تجاری در شهر محل سکونت خود از پرداخت هزینه های عوارض صدور پروانه های ساختمانی، عوارض شهرداری و نوسازی برای یک بار با معرفی بنیاد معاف می باشند.

مفاد این ماده در احداث مجتمع های مسکونی نیز اعمال و مازاد بر تراکم شامل ایثارگران نخواهد بود.

تبصره - مشمولین این قانون از پرداخت هرگونه هزینه انشعاب آب و فاضلاب، برق و گاز و پنجاه درصد (50%) هزینه خدمات انشعاب آنها برای یک بار معاف می باشند.

ماده 7 – وزارت مسکن و شهرسازی موظف است برای جانبازان بیست و پنج درصد (25%) و بالاتر، آزادگان، همسران شهید و یا قیم قانونی فرزندان شهید(به نام فرزندان) نسبت به تامین زمین بر مبنای قیمت منطقه ای سال 1369 و اولین سال قیمت منطقه ای برای زمین هایی که قیمت منطقه ای سال 1369 را ندارند با هماهنگی بنیاد اقدام نماید. در صورتیکه واگذاری زمین به واجدین شرایط این ماده مممکن نباشد دولت مکلف است به ازاء آن جهت هر یک از مشمولین مبلغ پنجاه میلیون ( 50000000) ریال  برای سال اول و متناسب با نرخ تورم جهت سال های بعد، اعتبار لازم را اختصاص دهد.

ماده 8 - وزارت مسکن و شهرسازی موظف است سالانه حداکثر سی درصد(30%) از منازل اجاره به شرط تملیک خود را با نظر داشتن تعداد واجدین شرایط و متناسب با نیاز بنیاد به این امر اختصاص دهد. مابه التفاوت سهم زمین در آپارتمان های اجاره به شرط تملیک به مشمولین واجد شرایط پرداخت می شود.

ماده 9 - مشمولین این فصل از پرداخت هزینه آماده سازی کلا" معاف و پرداخت این هزینه ها به عهده وزارت مسکن و شهرسازی است این معافیت ها در هنگام انعقاد قرارداد محاسبه وقید می گردد.

ماده 10 – بنیاد موظف است با اعتبارات مصوب در بودجه سالانه نسبت به مناسب سازی اماکن مسکونی و ساماندهی محیط زیست شخصی جانبازان ویژه اقدام نماید.

ماده 11 – وزارت خانه های نیرو، نفت، راه و ترابری و کشور موظفند کلیه هزینه ای خدمات مربوط به آب رسانی، گاز رسانی، برق رسانی و جاده مواصلاتی و ساخت و ساماندهی و نگهداری گلزار های شهدا و یادمان ها را با هماهنگی بنیاد تامین نمایند.

هزینه آب و برق و گاز مصرفی گلزار های شهدا در مکان هایی که تحت پوشش شهرداری ها، اوقاف و سازمان میراث فرهنگی نیستند رایگان می باشد.

آئین نامه اجرایی این ماده توسط وزارت کشور با هماهنگی بنیاد و ستااد کل نیروهای مسلح و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارتخانه های مزیور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

فصل سوم – بهداشت و درمان

ماده 12 – حدود خدمات بیمه بهداشتی، درمانی ( همگانی، مکلف، خاص) قابل ارائه به خانواده شاهد، جانبازان، آزادگان و و افراد تحت تکلف ایشان طبق مفاد قانون بیمه همگانی درمانی کشور و قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و اصلاحات قئانین یادشده می باشد. آئین نامه اجرائی ذی ربط با پیشنهاد مشترک بنیاد، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل نیروهای مسلح به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 13 – تامین صد در صد(100%) هزینه بهداشتی درمانی به صورت بیمه سلامت، بیمه همگانی، بیمه مکمل و بیمه خاص ( خدماتی که مشمول قوانین بیمه همکانی و تکمیلی نمی گردند) خانواده شاهد، جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکلف آنان بر عهده دولت بوده و اعتبارات آن هر ساله در قوانین بودجه سنواتی منظور می گردد.

تبصره 1 کلیه دستگاه های اجرایی موظفند از محل اعتبارات مصوب و در قالب تخصیص اعتبار ابلاغی نسبت به تامین و پرداخت کسورات بیمه درمانی همگانی و مکمل سهم کارکنان ایثارگر شاغل در دستگاه مربوطه و خانواده شاهد، جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکلف آنان اقدام نمایند.

تبصره 2 شرکت های دولتی، نهادها، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت و شرکت هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، موظفند از محل هزینه عملیات جاری خود نسبت به پرداخت کسورات بیمه درمانی همگانی و مکمل سهم ایثارگران شاغل در موسسات مربوط و افراد تحت تکفل آنان اقدام نمایند.

تبصره 3 – دولت مکلف است به منظور پرداخت کسورات بیمه درمانی همگانی و مکمل سهم ایثارگران شاغل در بخش غیر دولتی مشمول قوانین کار و تامین اجتماعی اعتبار لازم را هر ساله در لوایح بودجه سنواتی کل کشور پیش بینی نموده ودر اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار دهد.

تبصره 4 – دولت موظف است ضمن لوایح بودجه سنواتی ساز وکارهای لازم را برای بهره مندی هماهنگ مشمولین این ماده از خدمات درمانی فراهم نماید.

ماده 14 - بنیاد موظف است امکانات بهداشتی، درمانی، تشخیصی،توانبخشی، آموزشی، پیشگیری، دارو و تجهیزات مورد نیاز را برای گروهای ویژه جانبازان شیمیایی، اعصاب و روان، نخاعی و اندام های مصنوعی داخلی و خارجی جانبازان تهیه و تامین نماید. بدین منظور بنیاد می تواند ضمن استفاده از ظرفیت های بخش دولتی و غیر دولتی حسب ضرورت با تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و تصویب هیات وزیران نسبت یه توسعه یا تاسیس مراکز ویژه مورد نیاز ایثارگران واجد شرایط اقدام نماید.

تبصره 1 – سازمان بهزیستی کشور موظف است با اولویت نسبت به پذیرش فرزندان معلول ایثارگران در مراکز دولتی و غیردولتی اقدام نموده و خدمات مربوطه را به آنها ارائه نماید. اعتبار مربوط به این خدمات از محل اعتبارات مصوب سازمان مذور تامین و پرداخت می گردد.

تبصره 2 - بنیاد موظف است داروهای خاص، تجهیزات پزشکی و توانبخشی و آمبولانس مورد نیاز ایثارگران را از محل اعتبارات مصوب خود تامین و وارد نماید

ماده 15 - بنیاد موظف است با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور تامین و ارتقاء سطح بهداشت و درمان و پایش و کنترل وضعیت جسمی و روانی خانواده شاهد، جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکلف آنان نسبت یه ایجاد بانک اطلاعات پزشکی و پیرا پزشکی و تشکیل پرونده سلامت برای آنان اقدام نماید.

ماده 16 - وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است با هماهنگی بنیاد نسبت به واکسیناسیون خاص در مورد افراد مشمول ماده (15) به صورت رایگان اقدام نماید.

ماده 17 - بنیاد موظف است نسبت به اعزام به خارج جانبازانی که امکان درمان آنان در داخل کشور وجود ندارد، حسب تشخیص و نظر کمیسیون پزشکی و تایید شورای عالی پزشکی بنیاد و با استفاده از بودجه ارزی و ریالی که در اعتبارات سنواتی بنیاد پیش بینی می گردد، اقدام نماید.

ماده 18 - بنیاد موظف است به منظور تعیین، تدوین و یا اصلاح معیارهای تشخیص درصد از کارافتادگی به عنوان مبنای ارائه خدمات به جانبازان و آزادگان با در نظر گرفتن وضعیت سلامتی، شرایط اجتماعی، اقتصادی و اشتغال این گروه و با استفاده از استاندارد های بین المللی به عنوان معیارهای جدید در ارائه خدمات ( امتیازبندی تلفیقی)و تعیین  و اصلاح و به روز کردن درصد از کارافتادگی جانبازان نسبت به تشکیل کمسیون پزشکی در مواردی که مطابق ضوابط،نیاز به رای کمسیون باشد،اقدام نماید.

ماده19- بنیاد موظف است حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از تصویب این قانون به منظور حفظ اسناد و مدارک پزشکی و سابقه محجروحیت موجود در بیمارستانها و کلیه مراکز پزشکی،درمانی و ستادهای تخلیه مجروحین و جلوگیری از امحاء،مفقود یا معدوم شدن اسناد با استفاده از خدمات ماشینی و امکانات رایانه ای نسبت به تشکیل و تمرکز بانک اطلاعات و آمار مجروحین دوران دفاع مقدس اقدام نماید.

ماده20- بنیاد موظف است با هماهنگی وزارتخانه های بهداشت،درمان و آموزش پزشکی،رفاه و تامین اجتماعی،آموزش و پرورش،سازمان ملی جوانان و سازمان بهزیستی کشور به منظور ارائه خدمات مشاوره ای و مددکاری،پیشگیری و درمان جهت ارتقاء سطح سلامت و تامین بهداشت روانی ایثارگران و خانواده ایشان "مراکز مشاوره ای و مددکاری ایثارگران" را تاسیس نماید.

تبصره-آئین نامه اجرائی این فصل ظرف مدت 3ماه پس از تصویب این قانون توسط بنیاد و با همکاری وزارتخانه های رفاه و تامین اجتماعی،بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

فصل چهارم - تسهیلات اداری و استخدامی

ماده21- کلیه دستگاههای موضوع ماده(2) این قانون مکلفند حداقل بیست و پنج درصد(%25) از نیازهای استخدامی و تامین نیروهای مورد نیاز خود را که وفق ضوابط و مجوزهای مربوط اخذ می نمایند به خانواده های شاهد،جانبازان و آزادگان،همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد(%25)و بالاتر،آزادگان،اسراءو خواهر و برادر شاهد اختصاص دهند.

تبصره1- آن دسته از فرزندان شاهد،جانبازان از کارافتاده کلی،آزادگان از کارافتاده کلی و فرزندان آنان که علاوه بر سهمیه استخدامی این ماده با کسب حدنصاب قبولی و امتیازات لازم در آزمونهای استخدامی پذیرفته شوند می توانند همانند سایر فرزندان شاهد،جانبازان و آزادگان از شرط معافیت حداقل معدل و حداکثر سن بهره مند گردند.

تبصره2-کلیه دستگاههای مشمول این قانون موظفند پس از بازنشستگی یکی از ایثارگران از محل سهمیه استخدامی خود با رعایت شرایط عمومی استخدام یکی از فرزندان شهید،جانبازان بیست و پنج درصد(%25) وبالاتر ،آزاده،اسیر و مفقودالاثر را در آن دستگاه استخدام نمایند.

تبصره3-کسب حداقل هشتاد درصد(%80) حدنصاب آزمون علمی آخرین نفر پذیرفته شده برای مشمولین متقاضی استخدام در ادارات آموزش و پرورش علوم،تحقیقات و فناوری الزامی است.

ماده22- بنیاد حسب مورد به همسر و والدین شاهد،جانبازان و آزادگان،که بنا به تشخیص کمسیون پزشکی بنیاد دارای عائله تحت تکفل قانونی محجور و معلول(ذهنی،جسمی،حرکتی) باشند،علاوه بر پرداختی های موضوع این قانون،درصورتی که نسبت به نگهداری فرد یا افراد یادشده در میان خانواده اقدام نمایند،حداقل به میزان یارانه موضوع قانون جامع حمایت از حقوق معلولان پرداخت می نماید.

ماده23- بنیاد مکلف است به کلیه والدین شاهد به میزان معادل یک و نیم برابر حداقل حقوق کارکنان دولت مستمری پرداخت نماید.

ماده24- همسران شاهد،همسران جانباز 50% و بالاتر،شیمیایی و اعصاب و روان(متوفی یا در قید حیات) و همسران آزادگان با سابقه اسارت پنج سال و بالاتر که قبل از اسارت با آنان ازدواج نموده اند،درصورت شاغل بودن می توانند با پنج سال سنوات ارفاقی از امتیاز بازنشستگی پیش از موعد با دریافت حقوق و مزایای کامل بهره مند گردند.

تبصره1-همسران شاغل جانبازان زیر 50% و آزادگان با سنوات کمتر از پنج سال بر اساس آئین نامه ای که به پیشنهاد بنیاد به تصویب هیات وزیران می رسد از یک تا پنج سال سنوات ارفاقی بازنشستگی بهره مند می گردند.

تبصره2-کلیه همسران شاهد شاغل،همانند همسران جانبازان از کاهش ساعات کاری برخوردار می گردند.

تبصره3-رعایت شرط سنی مقرر در قوانین و مقررات بازنشستگی زودتر از موعد جانبازان الزامی نمی باشد.

ماده25- به همسران شاهد سرپرست خانواده و جانبازان50% وبالاتر و آزادگان متوفی که فرزند یا فرزندانی را از آنان تحت تکفل قانونی داشتهباشند معادل حداقل حقوق کارکنان دولت،حق سرپرستی پرداخت خواهد شد.افراد حضانت کننده از این فرزندان محروم از مادر نیز مشمول این ماده می باشند.

ماده26- دولت موظف است به منظور حمایت از سلامت جانبازان 50% و بالاتر و جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی به تشخیص کمسیون پزشکی بنیاد و بر اساس شدت و نوع ضایعات ناشی از مجرئحیت و میزان ساعت کاری که از جانبازان مراقبت می شود،نسبت به برقراری و پرداخت حق پرستاری و حق همیاری بر مبنای حداقل دستمزد ماهانه کارگران اقدام و اعتبار مورد نیاز را در لوایح بودجه سنواتی منظور نماید.

ماده27- مدت خدمت داوطلبانه جانبازان،رزمندگان،آزادگان و شهدا در جبهه قبل از استخدام و اشتغال درصورت تمایل جزو سنوات قابل قبول از لحاظ بیمه و بازنشستگی به ماخذ مشاغل سخت و زیان آور(یک به یک و نیم) محسوب می گردد.

دولت مکلف است مابه التفاوت کسور بیمه و بازنشستگی سهم کارمند و یا کارگر و کارفرما را برای مدت مذکور به ماخذ آخرین وضعیت استخدامی(حقوق و مزایای مشمول کسور بیمه و بازنشستگی) محاسبه و یکجا به صندوقهای مربوط واریز نماید.

ماده28- کلیه دستگاههای مشمول این قانون مکلفند نسبت به اعطاء امتیازات دیپلم به شهدا و مفقودین زیر دیپلم و احتساب مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر به کلیه شهدا و مفقودین دارای مدرک دیپلم و بالاتر همانند جانبازان و آزادگان اقدام و حقوق و مزایای آنان را مطابقت دهند.

فصل پنجم-اشتغال و کارآفرینی

ماده29- خانواده شاهد،جانبازان،همسر و فرزندان جانبازان 25% و بالاتر،آزادگان و همسر و فرزندان آنان مشروط بر آنکه فاقد شغل و درآمد بوده و واجد شرایط شغل موردنظر باشند می توانند از خدمات این فصل برخوردار شوند.

تبصره-رزمندگان و خواهر و برادر شاهد در اولویت بعدی برای استفاده از خدمات موضوع این فصل می باشند.

ماده30- وزارت کار و امور اجتماعی و سایر واحدهای ذیربط اعم از دولتی و غیردولتی موظفند ضمن هماهنگی با بنیاد در راستای جذب نیروی انسانی مورد نیاز کارگاههای تابع قانون کار،مشمولین موضوع ماده(29) این قانون را در اولویت قرار دهند.

ماده31- به منظور تشویق کارفرمایان کارگاهها به جذب مشمولین موضوع ماده (29) این قانون،دولت موظف است کارفرمایانی را که با هماهنگی بنیاد پس از اخذ تعهدات لازم و انعقاد قراردادی که مبین تعهدات طرفین باشد اقدام به جذب نیرو در راستای تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود می نماید،مشمول تخفیفات و تسهیلاتی به شرح ذیل قرار دهد:

الف-حق بیمه سهم کارفرما برای جانبازان و آزادگان و فرزندان شاهد به میزان 100% و سایر مشمولین موضوع ماده(29) این قانون به میزان 50% حداقل به مدت پنج سال توسط بنیاد پرداخت می گردد.
ب – کاهش مالیات کارفرمایان این گونه کارگاه ها از طریق احتساب یکصد و پنجاه درصد(150%) حقوق پرداختی به ایثارگران جدیدالاستخدام به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی به مدت پنج سال.

ج – کارفرمایانی که اقدام به جذب و استخدام افراد موضوع ماده (29) این قانون حداقل به مدت پنج سال می نمایند تا مدت هجده ماه از هفتاد و پنج درصد(75%) یارانه حداقل حقوق و دستمزد، موضوع ماده (41) قانون کار بر حسب نوع شغلی که در اختیار آنان قرار خواهد گرفت بهره مند می شوند.

ماده 32 - بنیاد موظف است نسبت به ایجاد صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران اقدام نموده و اساسنامه آن را تدوین و به تصویب هیات وزیران برساند.منابع مالی این صندوق به شرح زیر تامین می گردد:

الف – بودجه عمومی دولت

ب – وجوه برگشتی از محل اقساط وامهای اشتغال پرداختی به ایثارگران(وجوه اداره شده)..

ج – سایر منابع بنیاد(منابع داخلی بنیاد)

ماده 33 – در صورتیکه در راستای دستیابی فرزندان شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد(25%) و بالاتر و آزادگان بیکار به مشاغل مناسب، نیاز به فراگیری دوره های آموزشی و مهارتی باشد، به منظور تامین حداقل معاش آنان در طول دوره آموزش(حداکثر تا هجده ماه) کمک هزینه زندگی معادل هفتاد و پنج درصد(75%) حداقل حقوق کارکنان دولت و برای یک بار توسط بنیاد پرداخت خواهد شد.

ماده 34 – برای بهره مندی افراد واجد شرایط این فصل، ضمن هماهنگی دستگاه ها و مراکز ارائه دهنده امکانات فوق با بنیاد مشروط بر آن که قبلاً از تسهیلات این فصل استفاده نکرده باشند تا سی درصد(30%) از امکانات مربوط به موارد ذیل به این امر اختصاص می یابد:

الف – واگذاری غرفه میادین و بازارچه های خوداشتغالی و دکه از طریق شوراهای اسلامی و با هماهنگی شهرداری ها.

ب – سهمیه پذیرش دوره های کوتاه مدت و بلند مدت آموزشهای مهارتی، تخصصی سازمان آموزش فنی و حرفه ای به همراه تسهیلات رفاهی به ویژه خوابگاه.

ج – اجراء دوره های کارورزی خاص فارغ الاتحصیلان توسط دستگاه های اجرائی ذی ربط.

د – اعزام نیروی کار به خارج از کشور، توسط دستگاه های مشمول این قانون.

ماده 35 – دولت مکلف است ساز و کارهای مناسب را برای ایجاد مشاغل پایدار برای مشمولین این فصل از محل تسهیلات تکلیفی، اعتبارات وجوه اداره شده، خود اشتغالی، برنامه کمک های فنی و اعتباری (ملی و استانی) در لوایح بودجه سالانه پیش بینی و اجرا نماید.

ماده 36 – به منظور ساماندهی موضوع اشتغال مشمولین این قانون در سیاستگذاری های کلان، رئیس بنیاد در شورای عالی اشتغال عضویت خواهد داشت.

فصل ششم – معیشت و رفاه

ماده 37 – کسورات بازنشستگی سهم اسراء، آزادگان و جانبازان شاغل و حالت اشتغال در دستگاه های موضوع ماده (2) این قانون به شرح تبصره های زیر حسب مورد تامین و پرداخت می گردد.

تبصره 1 – کلیه دستگاه های اجرائی موظفند از محل اعتبارات مصوب و در قالب تخصیص اعتبار ابلاغی نسبت به تامین و پرداخت کسورات بازنشستگی سهم اسراء، آزادگان و جانبازان در دستگاه مربوط اقدام نمایند.

تبصره 2 – شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، نهاد های عمومی غیر دولتی که از بودجه عمومی دولت استفاده می کنند و شرکت هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، موظفند از محل هزینه عملیات جاری خود نسبت به پرداخت کسورات بازنشستگی سهم اسراء، آزادگان و جانبازان شاغل و حالت اشتغال در موسسات مربوط اقدام نمایند.

تبصره 3 – دولت مکلف است به منظور پرداخت کسورات بازنشستگی سهم اسراء، آزادگان و جانبازان شاغل در بخش غیردولتی مشمول قانون کار و تامین اجتماعی اعتبار لازم را هر ساله در لوایح بودجه سنواتی کل کشور پیش بینی نموده و رد اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار دهد.

ماده 38 – حقوق و مزایای پرسنل وظیفه و نیروهای داوطلب غیرشاغل در دستگاه های موضوع ماده(2) این قانون که به صورت بسیج مردمی از سوی مراجع ذی صلاح نظیر نیروی مقاومت بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش، کمیته امداد امام خمینی(ره)،جهادسازندگی،سازمان تبلیغات اسلامی،حوزه های علمیه و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به جبهه اعزام و به دلیل حضور در جبهه و یا بر اثر ترور، شهید،مفقودالاثر،جانباز ازکارافتاده کلی گردیده اند،طبق مقررات ،همطراز کادر نیروهای مسلح تعیین و توسط بنیاد پرداخت خواهد شد.

تبصره-حقوق وظیفه جانبازان غیر حالت اشتغال مشمول قوانین نیروهای مسلح بر اساس مقررات مربوط در نیروهای مسلح محاسبه و توسط نیروی مربوط پرداخت می گردد.

ماده39- حقوق و مزایای حالت اشتغال مستخدمان شهید،مفقودالاثر،اسرا،آزادگان و جانبازان از کار افتاده کلی دستگاهها،اعم از کشوری و لشکری براساس قوانین و مقررات استخدامی نیروهای مسلح محاسبه می گردد.

تبصره1-حقوق و مزایای اسرا،آزادگان و جانبازان از کارافتاده کلی توسط دستگاه مربوط و حقوق و مزایای شهدا و مفقودالاثرها توسط بنیاد پرداخت می گردد.

تبصزه2-حقوق حالت اشتغال جانبازان و آزادگان از کارافتاده کلی موضوع مواد(38) و (39) این قانون در صورت اشتغال در دستگاههای موضوع بند (الف) ماده(2) این قانون قطع می گردد.

ماده40- حقوق بازنشستگی شهدا،جانبازان و آزادگان مشمول قانون حالت اشتغال،معادل آخرین حقوق و مزایای دریافتی تعیین و هرساله متناسب با افزایش ضریب حقوق شاغلین اضافه و به شکل تبصره های زیر عمل می شود.

تبصره1-حقوق بازنشستگی مشمولین قانون حالت اشتغال،اعم از اینکه در اجرای قانون مذکور و یا سایر قوانین و مقررات مربوط بازنشسته شده باشند مشابه کارکنان همطراز(بازنشسته در سال تصویب این قانون) تطبیق و اعمال می گردد.

تبصره2-حقوق بازنشستگی و وظیفه شهدا،جانبازان و آزادگان غیرمستخدم دولت توسط بنیاد و حقوق بازنشستگی و وظیفه جانبازان و آزادگان مستخدم دولت توسط صندوق بازنشستگی دستگاه ذیربط پرداخت می گردد.

تبصره3-مشمولین قانون حالت اشتغال هنگام نیل به بازنشستگی از کلیه امتیازات منظورشده برای شاغلین همطراز(مانند پاداش پایان خدمت و غیره) برخوردار می گردند.دستگاه مجری حکم حقوق بازنشستگی مکلف به تامین و پرداخت حقوق و امتیازات مذکور خواهد بود.

ماده41- جانبازان 25% و بالاتر،آزادگان و خانواده های شاهد و خانواده جانبازان70% درصورت مسافرت داخلی از طریق هریک از شرکتهای دولتی یا خصوصی هواپیمایی،راه آهن و کشتیرانی با ارائه کارت ایثارگری و یا معرفی نامه بنیاد از پرداخت 50% هزینه بلیط مسافرت معاف می باشد.

تبصزه1-کلیه مشمولین این ماده از پرداخت هزینه بلیط اتوبوس و مترو(داخل شهری) معاف می باشند.

تبصره2-مشمولین این این ماده در پروازهای خارجی با معرفی نامه بنیاد برای یک بار در سال از50% تخفیف مستقیم بهای روز فروش بهره مند می باشند.

تبصره3-تخفیف موضوع این ماده در بخش های دولتی و خصوصی توسط بنیاد تامین و پرداخت می شود.

ماده 42 – معافیت ایثارگران و فرزندان ذکور آنان و برادران شهداء از انجام خدمت وظیفه عمومی طبق قانون نظام وظیفه عمومی و اصلاحات آن و تدابیر فرمانده کل نیروهای مسلح خواهد بود.

ماده 43 – سازمان حج و زیارت موظف است هر ساله ژنج درصد(5٪) تا ده درصد(10٪) از سهمیه حج تمتع را به جانبازان و آزادگان و همسران آنان،همسر و والدین شاهد که توسط بنیاد معرفی و برای اولین بار مشرف می شوند اختصاص دهد.

ماده44 – وزارت کشور ضمن هماهنگی های لازم نسبت به ارائه خدمات ترددی از جمله آرم و کارت تردد و مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک و مناطق مربوط را برای جانبازان بیست و پنج درصد(25%) و بالاتر، بر اساس معرفی نامه بنیاد به صورت رایگان فراهم نماید.

ماده 45 – دولت مکلف است سالیانه اعتبار و تسهیلات لازم را برای تهیه خودروی مناسب برای کلیه جانبازان پنجاه درصد(50%) و بالاتر و آن تعداد از جانبازان بیست و پنج درصد(25%) الی چهل و نه درصد(49%) که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد از نظر جسمی محدودیت حرکتی دارند، پیش بینی نماید.

تبصره 1 – آن تعداد از همسر و فرزندان شاهد  آزادگانی که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد معلول شناخته می شوند می توانند از تسهیلات موضوع این ماده استفاده نمایند.

تبصره 2 – آئین نامه چگونگی واگذاری، میزان تسهیلات، کارمزد و میزان کمک بلا عوض توسط بنیاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 46 – دولت مکلف است نسبت به تامین و پرداخت پنجاه درصد(50%) هزینه بیمه عمر خانواده های شاهد، جانبازان و آزادگان که توسط هیچ یک از دستگاه های دولتی تحت پوشش یبمه مذکور نمی باشند، افدام نماید.

ماده 47 - دولت مکلف است همه ساله مبلغی را به منظور کمک به صندوق ذخیره ایثارگران که توسط بنیاد شهید تشکیل خواهد شد در بودجه سالانه بنیاد پیش بینی نماید.

ماده 48 - دولت مکلف است پس از فوت هر یک از ایثارگران غیرمستخدم دولت، کمک هزینه فوت همانند مشمولین قانون پرداخت پاداش پایان خدمت و بخشی از هزینه های ضروری به کارکنان – مصوب 1375- و اصلاحیه های بعدی آن، به خانواده آنان مشروط بر این که به موجب قوانین و مقررات دیگری دریافت ننموده باشند، پرداخت نمایند.

تبصره – دستگاه های اجرائی کشوری و لشگری برای ایثارگران مستخدم خود، طبق قوانین و مقررات مربوط اقدام می نمایند.

ماده 49 – دستگاه های اجرائی مشمول این قانون موظفند برای مساعدت در امر ازدواج خانواده شاهد، آزادگان، جانبازان و فرزندان آنان برای یک نوبت هدیه ازدواج موضوع مفا قانون پرداخت پاداش پایان خدمت و بخشی از هزینه های ضروری به کارکنان دولت مصوب 1375 و اصلاحیه بعد آن را به میزان دو برابر پرداخت نمایند.

تبصره – پرداخت هزینه های ازدواج به مشمولین این ماده که تحت پوشش دستگاه های اجرائی نیستند به عهده بنیاد است.

ماده 50 – تسهیلات بانکی(وام) بابت مساعدت در امر ازدواج خانواده شاهد، آزادگان، جانبازان و فرزندان آنان برای یک نوبت به میزان دوبرابر ظوابط بانکی از سوی شورای پول و اعتبار به صورت قرض الحسنه تعیین می گردد.

ماده 51 – کلیه دستگاه های اجرائی مشمول این قانون موظفند به شهداء و جانبازان بیست و پنجاه درصد(25%) و بالاتر و آزادگان شاغل مبلغی معادل بیست و پنج درصد(25%) حداقل حقوق کارکنان دولت را که هر ساله توسط دولت تعیین می شود، به عنوان فوق العاده ایثارگری به طور ماهانه پرداخت نمایند.

تبصره 1 -  به افراد موضوع ماده مذکور که در استخدام دولت نیستند مبلغ یادشده توسط بنیاد تامین و پرداخت می گردد.

تبصره2 – این فوق العاده ایثارگری به جانبازان و آزادگان از کارافتاده کلی که از حقوق حالت اشتغال مطابق مواد(38) و (39) این قانون برخوردار گردیده اند تعلق نخواهد گرفت.

ماده 52 – بیمه درمانی فرزندان ذکور شهداء پس از فراغت از تحصیل تا زمان اشتغال حداکثر به مدت سه سال توسط بنیاد محاسبه و پرداخت می گردد.

ماده53 - کلیه دستگاه های اجرائی مشمول این قانون موظفند مرخصی استحقاقی و عملیاتی استفاده نشده شهداء و مفقودین را به ازاء هر ماه طلب مرخصی آنان معادل یک ماه آخرین حقوق و مزایای دریافتی آنان محاسبه و از سوی دستگاه های ذی ربط پرداخت نمایند.

ماده54 – کارکنان شهید و جانباز و آزاده از کار افتاده کلی همانند سایر کارکنان شاغل دستگاه ها، از کلیه تسهیلات اجتماعی، رفاهی،آموزشی و خدمات قابل ارائه به کارکنان دستگاه ها، نظیر دفترچه اتکا، علاوه بر تسهیلات بنیاد برخوردار خواهند شد.

ماده 55 - جانبازان و آزادگان  از کار افتاده کلی مشمول این قانون چنانچه قبل از سن بازنشستگی فوت نمایند، عائله تحت تکفل آنان از حقوق و مزایای حالت اشتغال تا سن بازنشستگی برخوردار خواهند شد.

ماده 56 – صد در صد (100%) حقوق و فوق العاده شغل و سایر فوق العاده ها اعم از مستمر و غیر مستمر شاهد، جانبازان و آزادگان از پرداخت مالیات معاف می باشد.

ماده 57 – مرخصی های استحقاقی آزادگان شاغل در طول ایام اسارت که بر اساس ماده(13) قانون حمایت از آزادگان ( اسراء آزاد شده) پس از ورود به کشور مصوب 13/9/1368 سنوات خدمتی آنان دو برابر محاسبه و ذخیره شده است، بر اساس اخرین حقوق و مزایای فرد پرداخت خواهد بود.

همچنین آزادگانی که بعد از اسارت شاغل شده اند از این مزایا برای مدت اسارت بهره مند خواهند شد.

ماده 58 – وزارت دادگستری با همکاری قوه قضائیه نسبت به ارائه خدمات قضائی از خانواده شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد(25%) و بالاتر و آزادگان در مراجع قضائی جهت دفاع و استیفاء حقوق آنان اقدام نماید.

تبصره 1- هزینه ارائه خدمات حمایت قضائی از محل اعتبارات مصوب بنیاد تامین و پرداخت می گردد.

تبصره 2 – شکایات مربوط به ایثارگرن مشمول این ماده در خصوص عدم اجراء این قانون در کمیسیون ماده(16) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی قابل طرح می باشد.

ماده 59 – قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و کانون وکلای دادگستری موظفند بیست وپنج درصد(25%) سهمیه صدور پروانه سردفتری و وکالت و مجوز کارشناسان رسمی دادگستری را به خانواده شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد(25%) و بالاتر و آزادگان با شش ماه سایقه اسارت و رزمندگان با شش ماه سابقه حضور در جبهه و در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند.

ماده 60 – دستگاه های موضوع ماده(2) این قانون مکلفند حسب درخواست جانبازان و آزادگانی که قبل از تصویب این قانون در خدمت دستگاه بوده و قطع همکاری نموده اند صرفا برای یک بار نسبت به اعاده به خدمت آنان اقدام نمایند.

تبصره – افرادی که به موجب رای صادره از مراجع قضائی یا هیات های رسیدگی به تخلفات اداری و یا سایر مراجع قانونی مربوط به دلیل محکومیت از کار برکنار شده اند مشمول این ماده نخواهند بود.

ماده61- آئین نامه اجرائی این فصل از سوی بنیاد،وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران،ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران  می رسد.

فصل هفتم - اموور فرهنگی،آموزشی، ورزشی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

ماده62- دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دولتی،دانشگاه آزاد اسلامی و مراکز آموزش عالی غیر انتفاعی موظفند با رعایت مقطع تحصیلی و نوع موسسه،نسبت به انتقال دانشجویان و پذیرفته شدگان،آزادگان،اسرا،جانبازان 25% و بالاتر و همسر و فرزندان آنان و دانشجویان شاهد به دانشگاه یا موسسات آموزش عالی محل سکونت خانواده آنان و یا نزدیکترین محل و همچنین تغییر رشته همطراز در گروه آزمایشی مربوط برای یکبار اقدام نمایند.

ماده63- با هدف توسعه،ترویج و نهادینه نمودن فرهنگ جهاد،ایثار و شهادت و زنده نگهداشتن یاد شهیدان و حفظ و تقویت شان و جایگاه الگوهای عینی عرصه جهاد،ایثار و شهادت،شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت با شرح وظایف و ترکیب زیر تشکیل می شود.

الف-شرح وظایف:

1-سیاستگذاری در زمینه احیاء،حفظ،ترویج و نهادینه نمودن فرهنگ جهاد،ایثار و شهادت

2-ساماندهی و هماهنگی در برنامه ریزی های کلان دستگاهها و نهادهای متولی دولتی و غیر دولتی

3-بکارگیری ظرفیت های جامعه و کشور برای تحقق اهداف شهیدان،جانبازان و آزادگان

4-ساماندهی نحوه تجلیل و تقدیر از ایثارگران و استفاده از توان و ظرفیت آنان در توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

ب-ترکیب:

1-رئیس جمهور به عنوان رئیس شورا

2-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

3-وزیر علوم،تحقیقات و فناوری

4-وزیر آموزش و پرورش

5-وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

6-وزیر کشور

7-رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

8-رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران

9-نماینده ولی فقیه در بنیاد

10-رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس

11-رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

12-رئیس سازمان تبلیغات اسلامی

13-رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

14-یکی از مجتهدین به انتخاب شورای عالی حوزه علمیه قم

15-رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد

16-رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور

17-دو نفر از نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی با معرفی کمیسیون و انتخاب مجلس شورای اسلامی

تبصره1-دبیرخانه شورا در بنیاد مستقر می باشد و مسئولیت پشتیبانی علمی،پژوهشی و خدماتی متناسب با وظایف و مسئولیت شورا را بر عهده خواهد داشت.

تبصره2-دستگاههای اجرائی ذیربط موظفند به منظور توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از تشکلها و سازمانهای غیر دولتی فرهنگی،هنری،پژوهشی و ورزشی که در حوزه ایثارگران فعالیت می نمایند حمایتهای مادی و معنوی به عمل آورند.

تبصره3-دستورالعملهای داخلی شورا به پیشنهاد دبیرخانه به تصویب شورا خواهد رسید.

تبصره4-مصوبات این شورا با تایید رئیس جمهور لازم الاجرا خواهد بود.

ماده64- با توجه به ضرورت حفظ،جمع آوری و تمرکز کلیه اسناد و آثار شهدا و ایثارگران،دولت موظف است اقدامات لازم را در جهت حفظ و نگهداری اصل آثار و اسناد فرهنگی،هنری،تاریخی و علمی مکتوب و غیر مکتوب شهدا و ایثارگران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی با رعایت اصول طبقه بندی به عمل آورد.

تبصره1-در صورت انتشار این آثار رعایت حقوق مادی و معنوی صاحبان آن الزامی است.

تبصره2-آئین نامه اجرائی این ماده حداکثر ظرف مدت سه ماه توسط بنیاد با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،سازمان میراث فرهنگی و گردشگری،مرکز اسناد ملی،ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده65- به منظور تجلیل از همسر،فرزند،والدین شهدا،مفقودین،اسرا و همچنین جانبازان،آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان 25% و بالاتر و رزمندگان،به آنان نشان ویژه اعطاء خواهد شد.اعطاء نشان ویژه به کلیه ایثارگران،تابع آیین نامه اجرائی خواهد بود که در کارگروهی متشکل از نمایندگان بنیاد،سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور،ستاد کل نیروهای مسلح با مسئولیت معاونت حقوقی و امور مجلس ریاست جمهوری حداکثر ظرف مدت شش ماه تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.این نشان غیر از نشانهای دولتی است که تحت آئین نامه مربوط اعطاء می شوند.

ماده 66- جهت تامین نظر شورای نگهبان حذف شد.

ماده67- بنیادموظف است نسبت به تامین و پرداخت صد در صد هزینه شهریه کلیه دانشجویان شاهد(همسر و فرزندان شهدا)،جانبازان 25% و بالاتر و همسر و فرزندان آنها و آزادگان و همسر و فرزندان آنان را که در موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی غیر دولتی،پیام نور،شبانه دولتی،دانشگاه آزاد اسلامی و هر موسسه و دانشگاه آموزش عالی شهریه بگیر مورد تایید وزارت علوم،تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی مشغول تحصیل می باشند،اقدام نمایند.

تبصره-تعیین رشته های تحصیلی مورد نیاز،نوع،میزان و شرایط پرداخت هزینه شهریه دانشجویی به موجب ائین نامه ای خواهد بود که توسط بنیاد و با همکاری وزارتخانه های علوم،تحقیقات و فناوری و بهداشت،درمان و آموزش پزشکی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده68- بنیاد موظف است نسبت به تامین و پرداخت هزینه های خدمات آموزشی طرح شاهد در برنامه های آموزش عمومی و سایر برنامه های آموزش عالی از محل اعتباراتی که به همین منظور در قوانین بودجه سنواتی پیش بینی می شود اقدام نماید.

تبصره1-بنیاد موظف است نسبت به پرداخت کمک هزینه تحصیلی بعه دانش آموزان و دانشجویان شامل همسر و فرزندان شاهد،جانبازان 25% و بالاتر،آزادگان و خانواده های آنان اقدام نماید.

تبصره2-آیین نامه اجرائی این ماده از سوی بنیاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده69- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و دیگر دستگاههای اجرائی متولی امور فرهنگی کشور مشمول این قانون موظفند نسبت به تولید برنامه های رادیویی و تلویزیونی و هنری مرتبط با ایثار و شهادت اقدام و از هنرمندانی که در این زمینه فعالیت می کنند بخصوص هنرمندان ایثارگر حمایت کنند.

تبصره-آئین نامه اجرائی و تعیین میزان تولیدات برنامه های مورد نظر توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما با همکاری بنیاد حداکثر ظرف مدت شش ماه تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده70- به منظور تشویق و حمایت از نخبگان و سرآمدان علمی،فرهنگی،ورزشی و هنری خانواده شاهد و ایثارگران برای حضور موثر در عرصه های ملی و بین المللی،بنیاد موظف است با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ظرف مدت شش ماه آئین نامه ای را در این خصوص تهیه و جهت تصویب به هیات وزیران ارائه نماید.

ماده71- وزارتخانه های علوم،تحقیقات و فناوری و بهداشت،درمان وآموزش پزشکی و کلیه دانشگاههای دولتی و غیر دولتی و دستگاههای اجرایی مشمول ماده 2 این قانون موظفند در اعطاء سهمیه های ورود به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی،بورسهای تحصیلی داخل و خارج از کشور،فرصتهای مطالعاتی و دوره های دکترای تخصصی 20% از سهمیه را به همسر و فرزندان شاهد،جانبازان،آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای 25% اختصاص دهند.

تبصره-کسب حداقل 70% حدنصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان برای رشته ها و مقاطع تحصیلی الزامی می باشد.این میزان درخصوص رشته های پزشکی 80% حدنصاب شرایط علمی می باشد.

ماده72- دانشگاههای دولتی و غیر دولتی و مراکز آموزشی و پژوهشی وابسته به دستگاهها و قوای سه گانه موظفند 20% از سهمیه هیات علمی خود را براساس آئین نامه ای که توسط شورای عالی طرح و برنامه شاهد تهیه و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید به ایثارگران اختصاص دهند.

ماده73- با توجه به ضرورت حفظ نشاط و شادابی ایثارگران و خانواده های آنان،کلیه دستگاههای اجرائی موضوع ماده(2) این قانون که دارای امکانات تفریحی،فرهنگی،هنری و ورزشی می باشند با درنظر داشتن اصل عزتمندی،برای استفاده ایثارگران و خانواده آنان 50% تخفیف در بهره مندی از این تسهیلات درنظر گیرند.

فصل هشتم - منابع مالی و نظارت

ماده74- منابع مالی مورد نیاز با حفظ سهم سایر منابع بنیادفدر قالب مفاد لوایح بودجه سنواتی پیش بینی  خواهد شد.

تبصره1-سایر منابع بنیاد به عنوان درآمد اختصاصی بنیاد هرساله در لوایح بودجه سنواتی پیش بینی می گردد.

تبصره2-به منظور شفاف سازی منابع مالی اختصاص یافته برای خدمات رسانی به ایثارگرانفسازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مکلف است نسبت به ایجاد فصل رفاه و تامین اجتماعی ایثارگران و برنامه های ذیل آن متناسب با عناوین فصول این قانون در لوایح بودجه سنواتی اقدام نماید.

ماده75- به منظور نظارت برحسن اجراء این قانون وآئین نامه اجرائی آن ،رئیس بنیاد موظف است گزارش عملکرد هرسال را که براساس شاخصهای هر برنامه و فعالیت تنظیم شده است حداکثر تا پایان آذرماه سال بعد به مقام معظم رهبری،رئیس جمهور و مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

تبصره1-کلیه دستگاههای مشمول این قانون مکلفند هرساله گزارش عملکرد مربوط به نحوه و میزان ارائه خدمات و تسهیلات به ایثارگران مشمول این قانون را به بنیاد ارائه نمایند.

تبصره2-ارائه گزارش از سوی دستگاههایی که مستقیما زیرنظر مقام معظم رهبری هستند با اذن معظم له خواهد بود.

ماده76- نوع،میزان و تعیین اولویت ارائه خدمات هرفصل طبق آئین نامه هایی خواهد بود که توسط بنیاد با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور،ستاد کل نیروهای مسلح،وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و دستگاههای ذیربط(حسب مورد) تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده77- کلیه قوانین و مقررات مغایر با این قانون ملغی الاثر می باشد.

ماده78- این قانون از تاریخ تصویب لازم الاجراء می باشد.

ماده79- بار مالی ناشی از اجراء این قانون در سال 1386 از محل اعتبارات ردیف 131600 قانون بودجه سال 1386 کل کشور مربوط به بنیاد شهید و امور ایثارگران و در سالهای آتی از محل صرفه جویی منابع داخلی آن بنیاد تامین خواهد شد.

اصلاحات فوق مشتمل بر هفتاد و هشت ماده و شصت تبصره در جلسه مورخ سوم تیرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و شش کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی طبق اصل هشتاد و پنجم(85) قانون اساسی به تصویب رسید و مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 5/6/1385 با اجراء آزمایشی آن به مدت چهارسال موافقت نموده است.

غلامعلی حداد عادل

رئیس مجلس شورای اسلامی

 

Comments are now closed for this entry

نظرات

 
-1 +28 # صبا 1392/07/20 00:33
اینا همه تا عمل فاصله داره...قانون بدو اجرا...
 
 
-2 +27 # صبا 1392/07/20 00:31
والا ما که میریم بنیاد شهید .کارمنداش اصن محلمون نمی زارن..مثلا فرزند شهیدیمو کار داریم باهاشون
بعضی وقتا احساس می کنم بابام به جنگ صدام نرفته پدر اینا رو کشته که با ما پدر کشتگی دارن.....فوق لیسانسم ولی بیکارم
اونم رشته ی معتبر از بهترن دانشگاه دولتی...به قول دوستامون اینا فقط کاغذ سیا می کنن..کو عمل
 
 
-1 +12 # علی 1392/07/17 18:19
جرا دانشگاهها سهمیه ایثارگران ارتش را قبول ندارد درصورتی که فرمانده کل قواا آنرا به نیروهای مسلح ابلاغ کرده اند
 
 
-2 +3 # سعید صفری 1392/07/17 13:09
سلام خسته نباشید ایا بیمه جانبازان زیر25درصد مستمری از زمان سربازی انها ریخته شده حساب یا اصلا نریختند خواهش میکنم جوابم بدید ممنون
 
 
-4 +7 # مهدی 1392/07/09 10:52
با سلام.آیا کسانی که شغل آزاد دارند حقوق حالت اشتغال آنان قطع میشود.
 
 
-1 +8 # یزدان آقابراری 1392/06/24 22:43
جانباز 50/0 هستم فرهنگی با 24سال سابقه خدمت هشت سال به ما سابقه خدمت ارفاقی دادند گفتند با 30روز حقوق می توانی بازنشته شوید ولی با پاداش خدمت 24ما چرا خواشمندیم پیگیری نماید بخدا قسم با این جسم نیمی جان دیگر روحیه گارگردن ندارم با یک مشت قرض بکار می روم خواشمندیم نتیجه را به این شماره اطلاع دهید با تشکر
جانباز 50/0 یزدان آقابراری
 
 
-2 +8 # علی 1392/06/18 12:51
جمع کنید همش حرف وچرند کجا اجرا میشه فقط کاغذ سیا ه کنید وزمان نمایتده ها را پر کنید که بی کار نباشن کی اجرا کرده این چرندیات را
 
 
+0 # جلال پیری 1392/06/11 13:22
احتراما به استحضار میرساند اینجانب جلال پیری فرزند ولی،باشماره ملی4969099601 هنگامی که نوجوانی 16 ساله بودم به فرمان امام خمینی( ره) لبیک گفتم،درس و مدرسه را کنار گذاشتم و داوطلبانه به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شدم و در تاریخ 7/10/65 در اردوگاه دزفول از ارتفاع سقوط کردم و ازناحیه دست چپ دچار شکستگی شدم به طوری که آثار شکستگی دستم هنوز مشهود و معلوم می باشد.
با توجه به این که سه سال است پیگیر مساله جانبازی خود هستم وبیش از یک میلیون تومان هزینه کردم، کمیسیون بدوی استان 05/ جانبازی و کمیسیون عالی دانشگاه بقیه الله سپاه تهران 05/ از کار افتادگی را برایم درنظر گرفتند وکمیسون عالی سپاه تایید کردندکه ضایعات دایمی و بر اثر جنگ بوده گواهی مجروحیت هم از یگان خدمتی و هم از فرماندهی مرکز بهداری رزمی جنوب اهواز( آمار ومدارک پزشکی مجروحین) دال بر مجروحیت اینجانب می باشد ودر تاریخ 6/3/92 در کمیسون مشترک سپاه و بنیاد در مرکز ستاد معراج شهدا حضور داشتم و آن جا درصدی برای من لحاظ نکردند.و در حال حاضر پرونده ام در بایگانی مرکز (تهران)راکد می باشد.
حال از مسئولین تقاضای رسیدگی دارم و بارها با مجلس شورای مکاتبه کردم و بی نتیجه بوده است.
 
 
-1 +2 # عباس .ن 1392/06/09 18:36
جانباز 25 درصد اموزش وپرورش هستم تا بحال از وام مسکن وزمین ریالی نگرفته ام.52 سالم است در خانه پدرم که در کودکی از دست دادم البته با وام ازاد تغییر مکان دادم .زندگی میکنم .2 فرزند دانشجو یکی بیکار دارم از مسولین محترم تقا ضا دارم به فکر این جانبازان باشند .سر کشی از انان دستشان درد نکنه .اما تبعیض واجرای عدالت در بین جامعه ایثارگری رااز بین ببرند .وضع دارو ودرمان رضایت بخش نیست. حفوق متناسب درخور یک خانواده جانباز معلم کار افتاده لیسانس /مناسب نیست. /بنیاد پرداختی به معلمان بازنشسته معلم را جبران کند وبهتر اینکه اشل حقوق سپاه را برای این جانباز ان اجرا کنند .مگر تعداد انها جفر است .کارمند بسیجی در بحران جنگ دوشادوش سپاه بود .سپاه لطف کند در دوران بحران ان روز ودر شرایط اقتصادی امروز این کارمندان جانباز .مخصوصا بازنشستگان حالت اشتغال اموزش وپرورش که افت حقوقی پایینی دارندرا پوشش دهد .بنیاد جه اشکالی دارد زیر مجموعه وزارت دفاع شود .اشل حقوق سپاه را برای کارمندان جانباز اجرا کنند .انصافا دهه 60 را به یاد اوریم وتنگناهای امروز .امام فرمودند نگذارید این پیشکسوتان در پیچ وخم سختیهای روز مره فراموش شوند.پرداخت حقوق در بین حقوق بگیران تبعض وشکاف ایجاد کرده .سن ایثارگران اغلب بالای 50 سال است بیماری ناشی از جراحت ودارو انها را پیر وفرسوده تر کرده .من از 16 سالگی با انقلاب اشنا وحضور فعال داشتم 27 سال است به علت موج گرفتگی کیفیت زندگی ام را از دست داده وایزوله شده ام .بیماری پی. تی.اس.دی.بیمار ی این جانبازان/موجی/ت وجه وعنایت دلسوزان نظام را به این قشر از خداوند متعال خواستارم.
 
 
-2 +9 # Guest 1392/06/06 20:38
با سلام از سایت خوبتون ما جانبازان زیر 25% اگه میدانستیم تا این حد میخواهند در حق ما اجحاف کنن و تبعیض قایل بشن بیشتر خدمون رو مجروح میکردیم . همه برای یک خاک جنگیدیم یک هدف داشتیم الان شده درصد بازی واقعا خندار وکار مضحکی است.
 
 
-1 +3 # سمیه پورصمد 1392/06/05 23:53
با نام و یاد خدا و تشکر از زحمات بی دریغ شما
اینجانب استخدام اموزش و پرورش هستم(فرزند شهید میباشم) سوالی که داشتم این است که ایا افزاش حقوق جامع ایثار گری که در سال 92 بوده شامل ما میشود؟
هزینه های پزشکی که تصویب گدیده ایا یاید به اداره محل خدمت مراجعه کنیم یا بنیاد شهید؟
من ساکن تبریز هستم و از وام 10 متیونی خرید مسکن استفده کردم ایا میتوانم از دیگر تسهیلات مسکن استفاده کنم؟
 
 
-6 +9 # :| 1392/06/05 10:45
من در اینجا از طرف پدرم که جانباز 20 درصد است از همه ی مردم ایران و رییس و کارشناسان اداره جانبازان عذر خواهی می کنم به این دلیل که پدرم 5 درصد کم تر از بقیه جنگیده :| در واقع 5 درصد در دفاع از کشورش کوتاهی کرده و از این جنگ به همان اندازه کمتر سهم دارد.من از داشتن چنین پدری شرم دارم که در انجام وظیفه اش کوتاهی کرده و نتوانست 5 درصد بیشتر دفاع کنه :| اگر مبلغی به عنوان جریمه میخواهید خجالت نکشید بگید،یه پوله رایانس که جمعش می کنیم و جریمه مون رو پرداخت می کنیم تا زیر دین این نظام و انقلاب و جنگ نباشیم خدای ناکرده :|
با تچکر.انشالله در جنگ بعد جبران می کنیم...
 
 
-0 +1 # محمد رضا پیشوایی 1392/06/22 09:02
برادر عزیز پس قانون برای چیست؟
قانون مرزها را مشخص میکند. هر جند یک قانون کامل نباشد اما اجرای آن بهتر از عدم هجرای آن است. و شما با این اعتراض برای اجرای قانون مشکل آفرینی میکنید. اما در خصوص پدر گرامی شما بایستی در مجلس شورای اسلامی قانونی ویژه وضع و حال رزمندگان و جانبازان تصویب گردد که این طور هم شده است. اما آنچه شما انتظار دارید برآورده نشده پس مشکل خود را در مجلس شورای اسلامی پیگیری نمائید! سپاس
 
 
+0 # سمیرا 1392/05/18 22:49
با سلام
فرزند جانباز 50% میباشم پزشک عمومی استخدامی اورزانس شهرستان بروجرد .آیا می توانم از امتیاز فرزند جانباز بودن جهت انتقال به شهر دیگری استفاده کنم قبلا ممنونم از کمک شما
 
 
-1 +0 # حجت اله غلامی 1392/05/02 22:06
باعرض سلام وضمن قبولی طاعات وعبادات.اینجانب فرزند جانباز53%هستم باتوجه به نامه نگاریهای متعدد از طرف بنیاد شهید درخصوص تبدیل وضعیت استخدامی اینجانب هنوز وزارت نیرو،توانیر،برق منطقه ای فارس میگویند بنیاد شهید اشتباه میکند وهیچ فرزندجانبازی درادارۀ ما تبدیل وضعیت نمیشود.وخیلی خوشحال هستند که مجلس جلوی طرح مهرآفرین را گرفته است.خدایی آیاخون پدرامثال مثل بنده برای مسئولین ارزش نداردکه دستگاههااینقدرد ستشان بازاست برای ضایع کردن حق ما.من باید چکارکنم؟آیاواقع آمسئولی نیست که جواب مارابدهد؟
 
 
-1 +2 # یوسف 1392/05/02 00:55
باسلام و قبولی طاعات بنده ازسال1365 مجروج شیمیائی شده ام و در سال 1390 شروع به انجام کارهای درصدوغیره نمودم ولیکن در سال1392 موفق به اخذ درصد به میزان 5٪ ازبنیاد شهید شدم آیا بنده کا از زمان جنگ دچارآسیب جسمی شده ام آیا امکان گرفتن معوقه های من از سالهای 1365 تا کنون را دارم که بیمه و مالیات و غیره بگیرم
 
 
+0 # حجت اله غلامی 1392/05/02 22:11
باعرض سلام ؛اینجانب فرزندجانباز53%ه ستم،خواهشمندم دستورالعمل تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان جانبازراهم مثل فرزندان شهدا به دستگاهها ارائه دهید همین موضوع حق ماهاراضایع کرده است.
 
 
-0 +3 # فرید 1392/05/29 23:04
با سلام
سال 66 در منطقه ی فکه شیمیایی شدم . در سال 92 موفق به اخذ درصد از بنیاد شدم. با توجه به اینکه کارمند هستم ایا امکان گرفتن معوقه های من از قبیل بیمه و مالیات و بازنشستگی و ... از سال 71 تا کنون وجود دارد
 
 
-4 +2 # عمران مرادی 1392/04/31 14:19
اینجانب حقوق ایام اسارت را کاملا به صورت نقدی میخواهم
 
 
-1 +2 # عبدالحمید کر 1392/04/30 11:04
باسلام ما که 21 ماه در دوران سربازی در چبهه بودیم خدماتی از دولت می رسد
 
 
-1 +2 # علی مالایی 1392/04/17 14:15
با سلام بنده فرزند جانباز 70درصد قطع نخاعی میباشم که به تازگی متوجه شدهیم مجمع تشخیص مصلحت نظام اختلافاتی که بین مجلس و شورای نگهبان راجع به جانبازان 70درصد بوده به تصویب رسانیده که خانواده های آنها همانند خانواده شهدا میباشند که جای این اصلاحیه در متن سایت شما خالی میباشد خواهشمندیم هرچه سریع تر این مصوبه به گوش مسئولین برسد
 
 
-1 +2 # حسین کریمی 1392/04/17 11:43
با سلام

آیا بسیجی ها که به صورت تمام وقت بوده وحقوق دریافت کرده اند سابقه انان به چه صورت محاسبه میگردد.رزمنده محسوب میشوند ؟
 
 
-3 +0 # حسین کریمی 1392/04/17 11:40
با سلام
در این قانون رزمندگانی که کمتر از 6ماه سابقه جبهه دارند میتوانند از امتیار جانبازان با 25% استفاده نمایند. یا از امتیاز ارفاقی بازنشستگی استفاده نمایند . اگر پاسخ بدهید ممنون میشم
 
 
+0 # مهدی زعفرانلو شیروان 1392/05/10 12:46
سلام حسین جان فعلا ما بالای یکسالیها راسرکار گذاشتهاند اجازه بده ما بازنشت بشیم بعدا شمارا سرکار میگذارند
 
 
-2 +0 # اسماعیل 1392/04/10 15:35
با سلام میخواستم بدانم که همسران شهدا که از سازمانها دولتی هزینه رفاهی مثل بن یا غیره دریافت میکند تا چه زمانی ادامه دارد اگر همسر شهدا ازدواج نمایند این مزایا حذف میشود یا خیر لطفا راهنمائی بفرمائید با تشکر
 
 
-1 +4 # فرزند شهید 1392/04/04 08:49
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مسئولین محترم
بنده فرزند شهیدم با مدرک دیپلم .با داشتن دو فرزند و شوهری بیمار چند سالی است که دنبال کار میگردم طی مراجعات متعددی که به بنیاد شهید استان و شهرمان داشتم به من می گویند دیپلم جایی استخدام نمی کنند مگر مصوبه نداریم ایثارگران از یک مدرک تحصیلی بالاتر می توانند استفاده کنن شما را به خدا و به خون شهیدان قسم می دهم یه کاری برام بکنید خیلی ناامیدم .
 
 
-2 +1 # Guest 1392/04/18 22:28
با سلام
به بنیاد شهید تهران مراجعه کنید توکل بر خدا کارتون انجام میشه
 
 
-1 +0 # حمیدرضا احتشامی 1392/04/02 15:36
باسلام من فرزندشهیدمقیم شهرستان داراب از استان فارس هستم چند سال قبل بخشنامه ای توسط هیئت محترم وزیران در خصوص معاف بودن ایثارگران از پرداخت عوارض و نوسازی تا 120 متر زیربنا به تصویب رسید که متاسفانه دراوایل سال 1392به شهرداری محل مراجعه کرده ودر جواب گفتند که این بخشنامه لغو گردیده است لطفا راهنمائی فرمائید
 
 
+0 # ابراهیم 1392/03/28 08:35
باسلام من 17سالم بود به جبهه اعزام شده ام وبعداز 2/5دو ماه ونیم زخمی شدهام وبعداز ده سال به تعیین درصدجانبازی رفتم وبعاز ان درصد بنده 10%تعیین کردند خداوگیلی آیابعداز ده سال پس از جنگ به ماطلاع دادنندکه درصدجانبازی ات را تعیین کن ما به خاطر امام جنگیدیم شمام به خاطر خدا حق مارانگزارید از بین برود ایا درصد بصورت نمودارباشد وهر کس بتواند از حق خود از ان استفاده کند عادلانه نبود خیلی حرف است ولی نمی خواهم بزنم
 
 
+0 # سیروس صفدری 1392/03/21 19:27
سلام جناب آقای مجتهد در قانونی که مجلس تصویب کرده آیا به رزمندگان هم مزایایی تعلق میگیرد یا نه خواهش میکنم بیشتر توضیح دهید و مارا روشن کنید.در این قانون رزمندگان جزء ایثارگران به حساب می آیند یا نه یا فقط در حد حرف میباشد
 
 
-1 +2 # رضا ملکی 1392/04/02 18:48
به نام خدا
سلام جناب آقای مجتهد در قانونی که مجلس تصویب کرده آیا به رزمندگان هم مزایایی تعلق میگیرد مثل تخفیف در شهریه دانشگاه آزاد یا نه خواهش میکنم بیشتر توضیح دهید و مارا روشن کنید.در این قانون رزمندگان جزء ایثارگران به حساب می آیند یا نه یا فقط در حد حرف میباشد
ممنونم
 
 
-1 +0 # احمد 1392/03/16 12:29
سلام
لطفا منو راهنمایی فرمایید.
آیا همسر شهید و یا رزمندگانی که در حکم استخدامی ایشان فوق العاده ایثارگری وجود دارد و فوق العاده ایثار گری میگیرند معاف از کسورات قانونی(بیمه-باز نشستگی-مالیات)م یباشند؟؟؟؟؟؟؟؟
 
 
-0 +5 # Guest 1392/02/29 12:59
خوب با این حساب جانباز یعنی کسی که توسط پزشکان محترم بنیاد شهید درصدشان بیست و پنج درصد تعیین شده باشد ، خوب بنیاد هم که قصد ندارد افرادی را به جمع جانبازان 25 درصد اضافه کند چون اضافه شدن یعنی بقول خودشان دردسر بیشتر هزینه بیشتر ووووو پس پچاره چیست ؟ هیچ عدم احراض جانبازی 25 درصد ....من یک سوال دارم من در ظرف 48 ساعت دوبار بشدت شیمیائی شدم و مدارکم هم در پرونده کامل است و هیچ شبهه ای هم در ان نیست و دو سال پیش هم بعد از 17 سال شدم بیست درصد ؟؟؟ براستی اقایان پزشکان متخصص فردای قیامت چطور میخواهند حق من را جواب بدهند ؟ افسوس و صد افسوس که جانبازی که روزی با عزت به نبرد با دشمن میرفت کارش بجائی رسیده که باید برای دریافت حقش به این و آن روی بیاندازد نمیدانم فردای قیامت را اعتقادی دارید یا نه براستی معیار این درصد ها چیست ؟ و با کدام فرمول تعیین میشود ؟
 
 
-0 +6 # خدامرادرجبی جانباز15 1392/02/28 22:21
باعرض سلام وخسته نباشیدمن جانباز15درصدمو3 8ماه هم سابقه جبهه دارم ولی چون جانبازیم به25درصدنرسیده انگاردیگه ما رزمنده نیستیم
باتشکرازشمانامردان روزگار
 
 
-3 +2 # خدامرادرجبی جانباز15 1392/02/28 22:12
باعرض سلام وخسته نباشیدمن جانباز15درصدمو3 8ماه هم سابقه جبهه دارم ولی چون جانبازیم به25درصدنرسیده انگاردیگه ما رزمنده نیستیم
 
 
-0 +2 # عماد 1392/02/22 13:13
بابا شماهم خودتون رو مسخره کردید اصلا به نظر من درب بنیاد جانبازان رو تخته کنید شما ها فقط به فکر ... هستید. ولی فکر کنید اگر ما نبودیم شما هم تو آسایش نبودید
 
 
+0 # جانباز 10/ 1392/02/19 11:25
چرا به جانبازان 1تا19/سنوات ارفاقی تعلق نمی گیرد فکر کنم ما جانبازان بعثی هستیم که هیچ توجهی به ما نمیشود
 
 
-0 +1 # محمد 1392/03/05 18:01
وای بر این عدلی که به علی (ع) نسبت میدهند .وای بر جانبازان زیر 25درصد که از عدل خارجند .خوشبحال اون بسیجی که نمیدون دفاع از مطن یعنی چه ولی برای دانشگاه آزاد سهمیه دارد وجانباز زیر 25درصد حتی انرا هم ندارد .فکر کنم میخوان با سود بانکی برابری کنن صحبتی از زیر 25درصد به میون نیاد
 
 
+0 # Guest 1392/02/10 21:33
این برنامه جامع خدماترسانی ایثارگری توهینی است به درصد پایین جانباز جنگ تحمیلی معلوم است که دولت می خواهد از دست عده ای که درصد پایینی دارنند خلاصی یابد اجرم ابا خدا ست نه با چند ورقه پاره وآیین نامه بی ارزش
 
 
-2 +1 # سلمان 1392/02/02 17:56
سلام فرزند شهیدی هستم مستخدم آموزش و پرورش که مدت 7 ماه است بیمه خدمات درمانی خاص و بیمه تکمیلی جانباز از حقوقم کسر می شود
آیا این بیمه ها باید از من هم کسر شود ؟
با تشکر
 
 
-2 +4 # میلاد 1392/01/31 18:37
سلام.
من پسر ی جانبازه 46ساله ام که بهش 10 درصد جانبازی دادن.خیلی دلم پره .ولی باید ببینید ک عامل اعصاب یعنی چی!
مگر همه واسه این وطن نجنگید؟پدر من سال89سکته مغزی کرده ولی برای از کار افتاده ردش کردن.پدر من با سنی ک داره توان کار نداره بخدا زندگی ما در شرایط زیر صفره .من یه دانشجوم تو خرجم موندم .تو رو به امام حسین بگید منه20ساله چه کنم؟
 
 
-1 +2 # ع س 1392/01/27 18:35
با عرض تاسف بنده حقیر در نه ماه جبهه در عملیلتهای کربلای 4 - 5 حاج عمران- جزیره مجنونو....شرکت داشتم .کربلای 5 با اینکه تیر خوردم و موج شدید و منطقه شیمیایی همان تیر خوردگی که مغادل 5 درصد بود را در صورت سانحه نوشتم. اما بعد از جنگ خیلی ها که بیشتر مجروحین داخل شهری بودند با هزار صحنه سازی و مدارک ساختگی درصدشان را بالای 25 و بیشتر بردند.به نظر من چون رزمندگان مستقیم در معرض انواع توپخانه و ناراحتی های دیگر جبهه بودند به ازای هر ماه جبهه 3 درصد تعلق گیرد.اگر جانباز کارمند هستند بجز وام و مسکن از سایر مزایای اداری سربازی بازنشستگی و... استفاده نمایند .با تشکر
 
 
-1 +3 # خ .ن 1392/01/22 23:04
این مصوبات فقط نوشته میشوندخوانده نمیشوندمن ۳۰ساله فقط دارم میخونم هنوزیکیش اجرایی نشده شایدهم برای من دوتاشهیددادم وهیچ توقعی هم ندارم فقط خواهشمندم شعارندهیددیگه بسه متعحبم ونمیدونم که این تصمیمات کجااجرایی میشه ماهم بریم اونجا فک کنم توخیالات باشند.
 
 
-1 +0 # علی قربان زاده 1392/01/19 09:32
با سلام واحترام
اینجانب علی قربا نزاده جانباز 50%قطع عضوهستم ودر سال 91یک ساختمان کهنه که دارو ندارم از کل دنیااست را جهت خانه دار کردن شش فرزندم که ازدواج کرده اند تخریب و از نوساختم که جههت اخذ پروانه ساختمانی چهار طبقه اقدام کردام باتوجه به اینکه ازبنیاد جانبازان نامه مساعدت در اخذ پروانه به استناد ماده 6اقدام به ساخت خانه با زیر بنای 110متر کردام که فقط 30%تخفیف شامل بنده شد ولی در این ماده 100%تخفیف آمده است با توجه به این شراط شهرداری منطقه 2شهرستان اردبیل به این قانون عمل نمی نماید علاوه بر آن در مورد قسمت اخذ انشعاب اب نیز فقط اداره آب وفاظلاب شهرستان اردبیل را نتوانستم متقاعد به اخذ 50%هزینه انشعاب آب نمایم وبه همین علت نتوانستم هزینه را پرداخت نماییم وساختمانم بدون کنتور آب مانده وبا هزینه کنتور ازاد احتساب میشود وبا افزایش قیمت ها بنده ساختمانم نیمه تمام مانده لذا خواهشمند است راه حلی برای بنده نشان دهید واز این بلا تکلیفی نجاتم دهید
 
 
+0 # سید محمد موسوی 70% 1392/01/06 11:16
با سلام اینجانب سید محمد موسوی جانباز هفتاد درصد ( دوپاقطع) بمدت 28سال و 5 ماه سابقه کار در دانشگاه علـــوم پزشکی استــان اصفـــهان ( شبکه فریدن ) ( 26سال و 5 ماه کار و 2سال حضور داوطلبانه در جبهه )را دارم لذا از مسئولین محترم درخواست میشود با بازنشستگی این حقیقر موافقت فرمایند . با تشکر
 
 
-1 +0 # سید محمد موسوی 70% 1392/01/06 11:09
با سلام اینجانب سید محمد موسوی جانباز دوپا قطع مـدت28سال و 5ماه سابقه کار در دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان (شبـکه بهـــداشت و درمان فریدن ) (26سال و 5 ماه کار و 2سال نیز سابقه خدمت در خط مقدم جبهه دارای بیمه تائید شده )را دارم لذا از مسئولین محترم دانشگاه تقاضا دارم با بازنشستگی این حقیقر موافقت فرمایند. با تشکر
 
 
+0 # یوسف 1392/01/06 09:33
سلام خسته نباشید
من فرزند شهید هستم به خدا راضی نیستم که برای همه ایثارگران حتی کسی که یکروز هم در جنگ بوده تبعیضی قلئل بشن تورو خدا کاری کنید به داد این جانبازارن زیر 25% برسید واقعا دل پر دردی دارن شما ببینید فقط چند درصد اینور و اونور همه چی رو عوض میکنه مگه همشون برای این مملکت نجنگیدند
لطفا صدای این بندگان خدا رو به گوش مسئولین برسونید
من الله توفیق
 
 
+0 # علیرضا 1392/01/04 14:19
من جانباز25درصد اعصاب روان هستم که دنبال درصد هم نرفتم.برای ترکش و شیمیاییم هم درصدی ندارم.حقوقم هزینه دارو ودکترم میشه .گاهی هزینه رو میدن گاهی هم نمیدن.توان جسمی برای کار کردن هم ندارم.45سال سنمه دو فرزند دارم و مستاجر مردم هستم.بجز یه پراید هیچ جیز دیگری ندارم.با این حقوق وگرانی به هیچی نمیرسیم.یعنی حق یه جانباز که در سنی که باید میرفت درس بخونه که الان توی این مملکت یه کاره ای باشه رفت جونشو گذاشت و داغون برگشت الان باید پیش خانواده اش کوچیک بشه واسه مسائل مالی .همه امکانات فقط واسه جانبازان 50در صد به بالاست.پس ماها چی؟ یعنی ما ادم نیستیم که پلاک ماشین بگیریم؟من بدون عصا نمیتونم راه برم.بخدا خسته شدم ناتوانی مالی امانمو بریده.میخوام برم بیمارستان بستری بشم بچه هام نمیذارن گریه میکنن.دیگه بریدم .خدا هم نمیبره مارو که راحت شیم. معوقاتمون رو هم نمیدن که حداقل یه گره ای از مشکلاتمون وا بشه .از سال 72چیزی نگرفتم.پس این خدا کی میخواد به دادمون برسه؟من بمیرم دیگه امکانات میخوام چیکار
 
 
-2 +3 # حقیر از مازندران 1391/12/27 11:29
سلام ضمن عرض خسته نباشیدعوض اینکار بهتر نبود لایحه ای به مجلس میدادید که جانبازان باگذشت هرچند سال ازمجروحیتش (چند درصد به درصد اولیه او اضافه شود).خواهشمنداس ت که این کاررا انجامدهید.وپاسخ قانع کنده دهید
 
 
-1 +0 # Guest 1391/12/23 12:06
بنده. 23ماه جبهه دارای کارت ایثاردچار بیماریهای اعصاب ناشی از بمبهای دشمن وتوپخانه خودی شده زندگی ام نابودشده وباندازه یه معلم یاکارگر فصلی هم نزد دولت عدالت محور ارزش نداشته تاشامل سهام عدالت بشیم و تا شب جون میکنم چون اعصابم خرابه چندین شغل عوض کرده ام وموفق نبودم حتی بازنشتگی هم ندارم بیمه ندارم سهام ندارم یه روزسرکار نرم مریض باشم واویلا..آیا عدالته این؟.آیا من وامثال من ایرانی نیستنداگر هم بخوان لایحه ای را ارایه بدن کلمه معسرو کنارش میزنن که نه تنها عزت به اینا نمیده بلکه برعکس... انواع واقسام مالیات رو هم میدهیم.چرا باید تبعیض قائل بود؟چراماازفرام وش شدگانیم؟آخرش هم میلیونها تومن میدن ازبیت المال به کارمنداپایان کار که .......اینم میشه با حذقش خدمات عمومی داد.یکی دیگراز معضلات زورگویی مالکین به سرقفلی داران مغازه هاست درحالی که ارزش قیمت سرقفلی حدودا 10برابر ملک مغازه است بااین حال مالکین بهصاحبین سرقفلی زور میگند که باید مجلس راهکاری اراءه بده.علیپور
 
 
+0 # ک.ع 1391/12/22 23:54
ضمن عرض سلام ودرود به تمام رزمندگان مظلوم با کمترین مدت در حضور جبهه ودرود بر تمام جانبازان مظلوم با هر درصدی - از مسوولین سایت تقاضا دارم تا به مجلس پیشنهاد دهند تا برای هر ماه حضور داوطلبانه در جبهه یک یا دو درصد جانبازی لحاظ گردد که در اینصورت بخش کمی از خواسته های ایثارگران بر آورده خواهد شدعاجزانه خواهش میکنم انتقال دهید
 
 
+0 # سید احمد حسینی 1391/12/22 07:40
چرا برای رزمندگان سه ماه تا شش ماه هیچ گونه خدماتی در نظر نمیگیرند آن موقع کسی بفکرش نمیرسید آینده چه می شود و گرنه ...........
 
 
-2 +4 # حسین 1391/12/21 14:22
چرا جانبازان زیر 25درصد قوانین محدود دارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مگرزمان جنگ برای درصد جنگیدند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مگر درصد مجروحیت اختیاری بوده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا رزمندگان وجانبازان زیر25درصد درقوانین دیده نمی شوند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟
 
 
-1 +0 # جمال دهقانی فیروزابا 1392/01/17 10:41
بنده جانباز 10دهدرصد با12ماه سابقه حضوردرجبهه یعنی 5ماه درزمان جنگ و7ماه بعداز اتشبس هستم کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی ام ایامیتوانم ازسهمیه برای ازمون وکالت استفاده نمایم
 
 
-1 +4 # Guest 1391/12/19 10:57
متاسفانه هیچ اسمی از جانبازان زیر 25/درصد ورزمندگان وظیفه برده نشده است انگار فقط جانبازان بالای 25درصد در جبهها بودهده اند
 
 
+0 # Guest 1391/12/17 01:18
سلام لطفا فرزندان شهیدی که معلول یا نقص عضو دارن رو هم خوب ببینین ودر لایحه به داد انها برسید مثلا پلاک جانبازی و ساعات اداری و....
 
 
-2 +1 # سرباز با دو سال جبهه 1391/12/12 16:58
آیا بعد از حدود 25 سال از دفاع مقدس وقت آن نرسیده که وظیفه آن زمان ما الان به اسم ایثار صدا بشه .
 
 
-1 +2 # زیر25گرم 1391/12/10 16:06
مسولین محترم اعم از رییس جمهوری .ریاست مجلس .ریاست بنیاد شهید .ونماییندگان محترم مجلس.فقط یک کلام از خدا شرم کنید واینقدربه خاطرمیز وحکومت وریاست بی عدالتی نکنید.ظلم نکنید بین رزمندگان وایثارگران که با ان همه شور وشعور به ندای امام لبیک گفتند وجانانه از حریم کشور وولایت دفاع کردندتفاوت قایل نشوید .تفکر کنید که فردا ریاستان تمام است یا همین فردا از دنیا خواهید رفت .جواب خرازی ها .همتها .میرحسینیها وهزار ان شهید دیگر را چگونه خواهید دادمگرجانبازان زیر 25 درصد با دشمن بعثی مدارا میکردند.یااینکه فرقدیگری شمحضرات مبینید یادتان رفته پاتکهای دشمن رادرفاو وشلمچه یاتپه های قلاویزان و.............و الله والله والله قیامتی هست
 
 
-1 +4 # جانبازان زیر25درصد 1391/12/08 23:01
شرم اور هست کجای این لایحه جامع هست پس جانبازان زیر25درصد کجا ی
مطلب قرار دارند. ایکاش قانون کافر ها امریکایها را به عنوان لایحه جامع حداقل
کپی برداری میکردید. الگوو حداقل خدمات رسانی در امریکا به سربازان جنگ
حضور 90روز غیر داوطلبانه ویک روز حضور داوطلبانه درجنگ میباشد. قانون شما
مسلمانها کجا و قانون غیر مسلمان امریکا کجا؟؟؟؟؟؟ درهمه جا مجدد شما ملاک اصلی درصد درنظر گرفته شده همان تفکر 30 سال قبل؟؟؟؟؟؟مبارک خودتان این لایحه کذایی؟؟؟؟؟
 
 
-4 +0 # Guest 1391/12/07 23:04
که این مسئولین اداره می خواهند حرف جانبازان راگوش کنند بعد از مرگ سهراب
 
 
+0 # sdfsdfd 1391/12/02 17:14
dfgddsdfsf
 
 
-1 +3 # حامد 1391/11/27 12:15
عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان بنده چاکر و مخلص خانواده محترم شهدا و ایثارگران هستم در زمانی که جنگ بود ما کوچک بودیم و عزیزانمان برحسب تکلیف مقدر الهی برای دفاع از میهن نه برای کسب امتیاز رفتند سوال بنده این است که در اداره ما کارمندی قراردادی که 10 سال جون کنده و حتی در حین خدمت حادثه رانندگی برایش می افتد که از ناحیه زانو صدمه می بیند ولی تاکنون تبدیل وضعیت پیمانی نشده است ولی یک نفر با 25 درصد جانبازی با استفاده از همین بخشنامه ها در عرض 2 سال خدمت در این دستگاه پیمانی میشه به نظر شما کجای اینکار عدالت اجتماعی را میرسانه پس اگه اینطور باشه ماهم که فردا جنگ شود برای غنائم بعد از جنگ می جنگیم !!! التماس دعا
 
 
-0 +2 # یوسف 1392/01/06 09:22
سلام دوست من واقعا متاسفم که برای اون کارمند مشکل پیش اومده من فرزند شهید هستم و هیچ توقعی هم از این مملکت و دولت ندارم چرا شما فکر میکنید که حق این اشخاص نیستش که اینجوری باشند همونجوری که گفتید کارمند هم داریم که ایثارگر نیست ولی بعد از دو سال تغییر وضعیت میشه به نظر شما فرقی بین اون کارمند 25 درصد جانباز و کسی که چهار ستون بدنش سالم هست وجود نداره به نظر شما یه فرزند شهیدی که هنوز به حرف هم نیومده از نعمت پدر محروم میشه با اون اقایی و کسی که تمام عمرش رو با نعمت پدر داشتن سپری کرده فرقی ندارند به والله من از طرف همه فرزندان شهدا میگم هیچ زمانی هیچگونه توقع زیادی نداشتیم چون که میدونیم این خدماتی که به ما میدهند اعتراض خیلیها رو پیش میاره من قبول دارم که یه خورده بی عدالتی وجود داره ولی چرا شما فکر میکنید باعثش ایثارگران هستند چرا شما به دنبال احقاق حقوق خودتون نیستید به جای اینکه خودتون رو با جانبازارن مقایسه کنید
انشاالله که مشکل همه علی الخصوص شما دوست خوبم حل بشه
التماس دعا
 
 
-0 +2 # میمه زرین آبادی 1391/11/25 21:06
جانباز 25 درصد هستم حالت اشتغال از رزمندگان دوران دفاع مقدس اکنون 30 سال از مجروهیتم گذشته که طبق قانون جانباز حالت اشتغال باید بازنشسته شود حال برای خانواده شهدا اجرایی شده حال برای ما کی اجرایی میشه ؟ آیا بعد مرگ تراخدا جواب در روی سایت بدهید/ منتظرم
 
 
-1 +3 # مهدی ٥٥درصد ازشیراز 1391/11/24 20:40
عزیزان همسنگر شمارو بخدا این مسءولین نظام که فریاد عدالت خواهیشون گوش مردم دنیارو کر کرده ببینید چگونه با کسانی که از جانشان گذشتند تا دست دشمنان قطع شود چگونه برخورد میکنند واقعأ ما سزاوار اینهمه بی حرمتی وبی عدالتی هستیم بخدا قسم من برای ازدواج پسرم میخواهم یکی از کلیهایم را بفروشم و روسیاهی این کار برای مسولین نظام اسلامی ایران٠ وسلام
 
 
-1 +4 # جانباز زیر 25% 1391/11/24 08:55
ما از طلا بودن پشیمان گشته ایم خواهشن مار ا مس کنید لا اقل شفا نمیدهید کور نکنید معلوم است قانون نویسان وقانون گذاران همگی ررزمنده وجانبازند بیشتر از ما جانبازان زیر 25% با 60ماحضور مداوم در جنگ میدانند متشکرم باز هم متشکریم و متشکرانیم و متشکر میمانیم؟؟؟؟!!!! ! وعه دگاهما در خلیج همیشه فارس ایران در جنگهای بعدی به امید جانباز 100% بودن
 
 
-3 +0 # فرزند جانباز 1391/12/04 17:26
خدا اجرت دهد ای یار خدا
 
 
-0 +4 # هیدا:جانباززیر25کیلو 1391/11/22 14:15
خجالت بکشیداقا شرم کنید حیا کنید!یکی ازمعیارهای ماوشعارشمابرای رفتن به جبهه استقرارعدالت اسلامی بود, پس کو !?اینه عدالت?این لایحه مثلاخدمات رسانی سمبل بی عدالتی ونمادبارزنفاق افکنی است ,وگرنه همه مادریک سنگر وبرای یک هدف جنگیدیم وهمه باتیروترکش دشمن مجروح شدیم ولی مانرفتیم دنبال مدارک جمع کردن اصلادرفکر درجه بندی ودرصدنبودیم!!وا لله خجالت داره،
 
 
-0 +3 # مجید ع 1391/11/20 14:10
بنظر میرسد جنانجه تبصره 2 ماده 51 در خصوص خروج جانبازان و اسرا مشمول قانون حالت اشتغال از دریافت فوق العاده ایثارگری حذف نشود در حق این افراد خصوصا مشمولین ماده 39 با تصویب این قانون ظلم مضاعفی صورت میگیرد . این همه سال منتظر تصویب این قانون بودیم بلکه تحولی در معیشت جانبازان ایجاد شود ولی متاسفانه.......
 
 
-1 +7 # 10درصد 1391/11/19 20:27
جانبازان زیر 25درصد حتما خوب بلدنبودن بادشمن بعثی بجنگند حقوق مزایا یتان گوارای وجودتان خوشابحال شهدا که نیستند وببینند........ .
 
 
-1 +3 # زجر کشیده 1391/11/19 09:52
متأسفم از اینکه برادران وخواهران شهدا از لیست ایثارگران حذف شده اند.
مگر اینها در انقلاب ودفاع از مملکت سهمی نداشتند.زجر کشیده نسیستند ! یاروغمخوار پدر،مادر، فرزندان شهدا نبودن،شماره به شهدا می سپاریم.وعده ما در قیامت شهدا خودشان ناظر ما هستند.
 
 
+0 # فرزند جانباز 25 درصد 1391/11/17 23:31
با سلام در صورت امکان سهمیه قبولی در دانشگاهها برای فرزندان جانباز 25 درصد سریعا اعمال نمایید من بشدت برای کنکور دکترا دارم می خونم و آزمونش 18 اسفند 91 است امیدوارم سهمیه اعمال کنند
 
 
-0 +1 # س.ق همسر جانباز 50 د 1391/11/13 20:55
سلام ، آیا ماده 24 در حال حاضر اجرا میشود ؟
 
 
-0 +5 # جواد 1391/11/11 22:31
جانباز زیر 25 درصد هستم ولی مجروحیت اعصاب و روان دارم مانفهمیدیم از این همه بند و تبصره کدام مورد به مشکل ما اشاره کرده است
 
 
-1 +2 # Guest 1391/11/01 20:31
این لایحه اجرا میشه؟ یکی جواب بده لطفا
 
 
-0 +5 # Guest 1391/10/21 23:19
جانباز
با سلام
حق ایثار گری شامل جانبازان بازنشسته هم می شود؟
 
 
-0 +9 # مظلوم جانباز 20درصد 1391/10/21 12:55
باعرض خسته نباشید خدمت کلیه ی تصویب کنندگان ای لایحه واقعا این لایحه حکومت اسلامی را درکل دنیا سربلند می کند وآیندگان را برای شما قانون گذاران که دم از حکومت عدل علی می زنید تحسین می کند خوب است که بیشتر نمایندگان مجلس لباس روحانیت پوشیده وعدالت حضرت علی را کم وبیش میدانند اگر این قانون در مجلس زمان طاغوت تصویب می شد باعث تعجب نبود اما شما که دم از اسلام می زنید چرررررررررررررر رررررررا؟ما زمانی که به جبهه ر فتیم با خدا معامله کردیم وآن زمان بنیادی وجود نداشت که برای آن کیسه دوخته باشیم الآن هم تمام امکانات این مملکت ارزانی خودتان انشا الله امام زمان حق ما رااز شما می گیرد.
 
 
-0 +9 # علی 1391/10/18 13:11
تاسفانه برای جانبازان زیر 25هیچ گونه مزایای در نظر گرفته نشده است جا داشت به تناسب درصد جانبازی مزایا به کلیه جانبازان تعلق می گرفت
 
 
-0 +5 # جانم فدای رهبر 1391/10/16 22:45
حضور رزمندگان در جبهه بصورت شبانه روزی بوده واین به معنای هر روز یک رزمنده مساوی 3روز باید محاسبه گردد به همین دلیل ماده27 کم لطفی به محاسبه ی 5/1 برابری سوابق رزمنده گان می باشد.چون ساعت موظفی قانون کار7:33 دقیقه در روز می باشد این جدای از تعطیلات هستش
 
 
-0 +1 # فرزند جانباز50درصد 1391/10/15 21:26
من این لایحه بردم بنیاد شهید مرکز کلا منکرش شد اصلا قبول نکردن فقط همش خالی بندیه .کسیول بنیاد شهید میگه لایحه اس قانون نیست که ما قبول کنیم
 
 
-0 +2 # علی رضایی 1391/10/14 23:16
ایا در حال حاضر این قانون اجرایی شده یاخیر چون شهرداری میگوید جانبازان از عوارض معاف نیستن
 
 
-2 +4 # رسول 1391/10/13 19:32
نمیشود که اسم اینو گذاشت لایحه جامع خدماترسانی به ایثارگران چون جامعیتی ندارد با توجه به اینکه ایثاکر رو در همین لایحه تعریف کرده ولی مواد مندرج در لایحه نتوانسته جامعیتش رو در پیش بینی خدماترسانی نسبت به رزمندگان حفظ کند بطور مثال در ماده 60 و....... لطفا تصمیمگران وصاحبنظران عاقلانه تر نسبت به حقوق ایثارگران توجه کنند اگر لازم بود به کشورهای دیگر و قوانین موضعه دیگر هم توجهی داشته باشند تا ننگی بر قانونگذاران در تاریخ با هر توجهی ثبت نشود ما در کشور متمدن اسلامی نسبت به ایثارگران بی توجه نبودیم و نخواهیم بود به امید سربلندی اسلام و مسلمین رزمنده دوران دفاعی که حقیقتا از هر حیث مقدس بود درود بر شهیدان
 
 
-1 +10 # زیر25 درصد 1391/10/13 17:43
باتصویب این قانون یعنی جانباززیر25هیچ معنی ومفهومی ندارد....
 
 
-0 +7 # غفار 1391/10/12 22:37
هرچند از همان ابتدا به جانباز زیر 25 درصد ظلم شد ولی متاسفانه در این لایحه جانبازان زیر 25 درصد به آرامی از گردونه حذف شدند .آیا منطقی است برای جانباز 25درصد همه چیز ولی برای جانباز 20 درصد هیچ.واگر آقایان نظر لطف داشتند می توانستند برای 5درصد باقی مانده سابقه جبهه منظور ومعادل جانباز 25 % محسوب می نمودند .
 
 
-0 +5 # محموذ 1391/10/12 20:19
ماده 1رزمنده رایکی از مصادیق ایثارگری دانسته اما در تبصره بند ماده1آمده رزمندگانرا استثنا کرده.چرا؟آیا رزمندگانیکه مدتها در جبهه بودند هیچ.جانبازان زیر 25درصد هم که کوتاهی از اونها نبودنشانه گیری صدامیها بد بوده از مجلس شورای اسلامی میخواهیم در تصویب لایحه این موارد را تصحیح بفرمایند.
 
 
-1 +4 # خواهر شهید 1391/10/12 18:26
لطفا نظارت کنید طوری در بنیاد برنامه ریزی شود که ما بتوانیم یک جایی شاغل شویم به خدا چندین سال است که بیکاریم و دستمان هم به جایی بند نیست . تشکر
 
 
-0 +2 # جانباز نخاعی 70% 1391/10/12 03:02
البته دوستان ایثارگر شامل این قانون زیادی به خودشون فشارنیارن و شکمشونو صابون نزنن. همین چند روز پیش شخص رییس جمهور عزیزمون آب پاکی رو روی دستامون ریخت و گفت که دولت همچی پول و اعتباری رو نداره.!!! زیادی هیجان زده نشید. خوب نیست ها ........
 
 
-1 +2 # عباس 1391/10/11 19:05
ازکسانی که این قانون راتصویب کرده اند متشکریم وازکسانی که درجهت اجرای ان تلاش میکنند سپاسگزاریم
 
 
-0 +1 # برادر 1391/10/11 18:59
ایا از زمان ابلاغ ایت قانون به دستگاه ها اطلاعی دارید ؟لطفا هر زمان که ابلاغ شد اطلاع دهید.
 
 
-1 +5 # Guest 1391/10/10 22:55
خواهشمندم ازمسعولان نضام یک جنگ دیگه درست کنید که ما درصدمان برسد به 25/ یک دنیاخودم وخانواده ممنون دارشما تا
اخر عمر
 
 
+0 # مجید 1391/10/10 12:55
باسلام درخصوص ماده 51این لایحه شرکت دخانیات ایران زیر بار این قانون نمی رود خواهشمند است پیگیری فرمایید.باتشکر
 
 
-1 +3 # رضا جانبا ز 25% 1391/10/10 11:59
حضرات فقط تصویب کردن بلد نند کو اجرا باکدام بودجه فقط حرف هنوز بعداز چندین سال حق وحقوق ما ازادگان تبصره 13 راکامل پرداخت نکردنند 33% داده اند میگویند دیگر بودجه نداریم بعد طر ح وسیعتر تصویب میکنند کی به کیه این لایحه هم چند سال ما را سر کار میزاره والله و اعلم از همین الان اقای احمدی نژاد میگوید دولت بارمالی ندارد راست میگه وقتی نمتواند حق ماازادگان راکامل پرداخت کنه البا قیش!!!!!! از فا ش نیوز بخاطر رسیدن صدای ما ایثاراگران ممنونم پاینده باد رهبری
 
 
-0 +1 # yaghob 1391/10/10 10:00
باسلام به مدیر محترم فاش نیوز ازاینکه درددلبچه ها میگذاری ممنونم اما به دوستان بگیم که اصلا به این قوانین دل خوش نکنید ؟اولا این قانون ازهمان ابتدا بود .ما راضی هستیم همین هم اجرا شود! امامتاسفانه کسی به این قوانین ا عتنای نمیکند بنده خود کارمند رسمی با24سال خدمت جانباز 55%خواستم بازنشته شوم بنیاد نامه دا دمیتونی برابرقانون 8سال استفاده کنی اما وزارت کشور قبول نکرد گفتند به شما 2سال بابت جانبازیت ارفاق میکنیم امدن کلا ح سرم گذاشتن مرخصیهای که طلب بودم چه ازبابت استحقاقی چه کسرساعات کاری جمع کردن به سنواتم اضاف نمودن گفتن 6سال مرخصی ذخیره شده ات را بده تا بازنشته شوی وزارت کشور که خود باید به دیگران نظارت کند این وضع رادارد حال توقع دارین دیگران این قوانین تکراری را اجرا کنند ؟(زهی خیال باطل)فاشیجان نظرم رابگذار لطفا
 
 
-1 +9 # جانباز زیر 25% 1391/10/10 09:57
واقعا جای بسی تاسف دارد در کشوری که مسلمانیم و دم از اسلام ناب محمدی و دین و عدالت می زنیم و شعار ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می دهیم ، با ایثارگران( جانبازان زیر 25% ) که دارای چند سال سابقه حضور در جبهه هستند و بر اثر عوارض جنگ انواع بیماریهای جسمی و روحی روانی دارند و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس که بهترین لحظات عمر خود ، نوجوانی و جوانی را در جبهه ها سپری کرده اند و آنان نیز این مشکلات را دارند اینگونه رفتار می شود ! در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی که تازه انقلاب به پیروزی رسیده بود و دشمن به این کشور عزیزمان حمله کرده بود شرایط و وظیفه حکم می کرد که به جبهه ها برویم که اگر غیر از این عمل می کردیم شاید امروز این نظام و انقلاب را نداشتیم مانیز می توانستیم مثل شما به تحصیل و تفریح بپردازیم و امروز سکان امور مملکت را به دست بگیریم قانون وضع کنیم ، لایحه جامع خدمات رسانی به ایثارگران ارایه کنیم و در آن رزمندگان و جانبازان زیر 25% را از هر نوع تسهیلاتی و حقوق قانونی محروم کنیم . البته به شما حق می دهیم چرا چون شما در آن فضا نبوده اید و بیش از این هم نمی شود از شما انتظار داشت ، اصلا شما برای این کار ساخته نشده اید! به هوش باشید و به گوش که مورخان اینگونه نقض قوانین بین المللی و رفتار با جانبازان زیر 25% و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را به حساب شئور شما می نویسند ! والسلام
 
 
-2 +8 # محمد 1391/10/10 07:53
به مسئولین محترم خسته نباشی میگم در نظام اسلامی به هر کس به اندازه ای که حق داشته باشد بهش میرسن
در این لایحه جدید قشر عظیمی از جانبازان زیر 25% نادیده گرفته شدن عجب
 
 
-0 +3 # عباس70% 1391/10/09 10:06
باسلام: تبصره2ماده 39فصل ششم توسط مجمع تشخیص مصلحت قبل ازتصویب حذف گردیده ظاهرا فاش عزیزهمان لایحه قبلی را بدون اصلاحات ارائه نموده اندخواهشمنداست بااصلاحات انجام شده توسط مجمع منتشرفرمائئد .درصورت اشتباه بنده راهنمائی فرمائید . باتشکر
 
 
-1 +4 # م حسین 20 درصد 1391/10/09 09:39
هرچند از همان ابتدا به جانباز زیر 25 درصد ظلم شد ولی متاسفانه در این لایحه جانبازان زیر 25 درصد به آرامی از گردونه حذف شدند .آیا منطقی است برای جانباز 25درصد همه چیز ولی برای جانباز 20 درصد هیچ.
 
 
+0 # ف س 1391/10/08 08:32
اینطورکه از بند و این لایحه وتبصره آن برمی آید اولا رزمندگان برای اولین بار ایثرگردانسته شده اند که این مسئله ازاهمیت زیادی برخورداراست ومی تواند مبنای اقدامات. لازم بعدی قرارگیرد. همچنین. درتبصره ذیل همین بند هم. صریحا عنوان شده است که دولت. موظف است برای ارائه خدمات وتسهیلات به آنان اقدامات لازم را به عمل آورد.
 
 
-1 +3 # رزمنده 1391/10/09 08:22
خیلی ساده ای برو در سایت قوانینی برای اجرا نشدن را بخوان.
 
 
-0 +1 # حسن آرایش 1391/12/25 13:35
با سلام چرا اینقدر دیر به فکر رزمندگان افتاده اند با احترام فراوانی که برا ی تمام ایثارگران دارم ولی آیا کسی که در دوران نوجوانی سعادت نصیبش شد ورفت جبهه وبدون اینکه از آینده خبری داشته باشد ایا به اندازه جانبازی که حاداقل 5٪ جانبازی دارد نباید به او تسهیلات تعلق بگیرد مارزمندگان مگر در جبهه نبوده وبه خاطر اسلام و دین وکشور با دشمن روبه رو نشده ایم معلمی که 5٪ درصد جانبازی دارد و کارمند است ویک پایه بلاتر حقوق می گیرد آیا اینطوری با رزمنده با برخورد شود پس معنای عدالت کجا رفت
 
 
+0 # محمد 1391/10/08 01:00
خواهش میکنم نظرم رو خذف تکتید وبذارین بخونن واگه لازم شد براشون ارسال کنید
 
 
-2 +8 # محمد 1391/10/08 00:58
سلام من جانباز زیر25 درصدم با این وصف برم سرم رو بذارم وبمیرم چرا که بیشتر ترکش نخوردم اگر آنروز که بجبه میرفتیم فکر امروز رو میکردیم شاید وووودر تمام دنیا همه اونهائی که من وشکا بهشون کافر میگیم خیلی بهتر به آدمائی مثل ما رسیدگی میکنن شعار نمیدن واقعا برا مجلس محترو وهمه اونهائی که دایه کمک ورسیدگی میکنن متاسفم
 
 
-1 +4 # علی 1391/10/08 00:37
با تشکر از سایت فاش نیوز ،از اقای مجتهد خواهش میکنم که پیگیر وضعیت خانواده شهدا هم باشند به ویژه برادران شهدا که همیشه مورد بی مهری بودند و اکثرا از سن استخدام انها گذشته و یا در حال گذشتن است لطفا طوری برنامه ریزی کنید که بتوانیم از این قانون که تنها بخش استخدام ان شامل ما می شود ( که البته توقع دیگری هم نداریم ) بهره مند شویم . قابل توجه است که بسیاری از شهدا هنگام شهادت مجرد بوده اند و تنها یک برادر یا یک خواهر از انها باقی مانده و این افراد که از نزدیک ترین افراد به شهید بودند حداقل باید از چنین حقی برخوردار باشند.
 
 
-0 +6 # خواهر شهید 1391/10/08 00:19
با تشکر از همه عزیزانی که برای تصویب این قانون تلاش کردند. فقط خواهشمندم که بعد از این هم برای اجرای درست این قوانین پیگیر باشید تا حق ایثار گران ضایع نشود .
 
 
-0 +4 # فرزندجانباز70درصد: 1391/10/07 14:22
باتشکرازهمه عزیزانی که درجهت احقاق حقوق ایثارگران تلاش میکنندبویژه جناب آقای مجتهد.لطفابفرما ییدموارداصلاحی( بویژه یکسان دانستن فرزندان70درصدبا فرزندان شهدا)شامل کدام بندوتبصره است؟باتشکر
 
 
+0 # علی مالایی 1392/07/02 10:08
اصلاحیه طرح جامع خدمات رسانی به ایثارگران تبصره بند ز ماده یک قانون اعضای خانواده جانبازان 70 درصدو بالاتر از امتیازات و تسهیلات مقرر در این قانون همانند خانواده شاهد میباشند مصوبه 92/12/28
 
 
-1 +9 # زیره 25 1391/10/07 02:28
کاش با آن عشق و دلی که این این آئین نامه را نشستن زحمت کشیدن نوشتن یک لحظه هم به یاد لحظه های که همه ایثار گران در جبهه فقط به خاطره خدا نه درصد رفتن و امروز انها را با درصد بیشتر ستایش می کنندنه با عملشان این صراحتن تو تمام بندها امده من 47ماه جبهه 10عملیات بودم در فکه مجروح شدم اما در بیماستا ن که بودم فرار کردم بعد در عملیات کربلای 5مجروح شدم در همان عملیات دوباره با گاز خردل مصموم شدم عکس که تمام بدن تاول زده هست اما چون مدرک هم زمان ندارم 20درصد دادن امروز خدا را شکرکه 79ماده راخواندم اما یک ماده هم من به ان اضافه می کنم ماده 80جواب خدا و جانبازان زیر25را خواهید داد چون جانباز گفتند نه درصد
 
 
-1 +3 # برادر شهید 1391/10/06 23:13
سلام لطفا جناب اقای مجتهد بعد از این هم در نحوه اجرای این قانون در بنیاد نظارت داشته باشند تا ایثار گرانی که تا بحال هیچ استفاده ای از خدمات بنیاد شهید نبرده اند بعد از تصویب این قانون بهره مند شوند . مثلا خواهران و برادران شهدا که فقط بخش استخدامی این قانون شامل حال انها می شود بتوانند در اسرع وقت از این موضوع بهره مند شوند و به شکلی اولویت بندی نشود که نوبت به این افراد نرسد چرا که بخش زیادی از این افراد از سن استخدام انها گذشته و فقط تعداد اندکی باقی مانده اند ،حداقل این تعداد اندک باقی مانده از این قانون استفاده کنند . با تشکر و خسته نباشید از همه شما عزیزان .
 
 
+0 # حاجی 1391/10/06 20:07
با سلام

اینجانب فرزند شهید و کارمند بانک ملی به مدت 23 سال خدمت نموده ام و طبق بخشنامه بنیاد شهید 7 سال سنوات اضافه می شود اما بانک هیچگونه ترتبی اثری نداده است که اینجانب بازنشسته شوم خواهشمند است پیگیری نمائید
باتشکر
 
 
-2 +5 # محمد جانباز 20درصد 1391/10/06 17:14
باسلام خواشمندیم تجمیع سوابق جبهه چه بعنوان بسیج ویاسرباز سپاه را بنیاد استعلام نماید ودر پرونده جانبازان ثبت نماید تاجانبازان عزیز در هر لباسی به مصاف صدام ودر راس آن استکبار جهانی رفتند حداقل به حقوق حقه خودشان برسند . بنده حدود 18 ماه بعنوان سرباز سپاه در جبهه خدمت نمودم . وبعنوان بسیجی در عملیات کربلای 4 به مدت 20 روز حضور در جبهه مجروح ومصدوم شیمیای شدم . والسلام
 
 
-2 +3 # علی 1391/10/07 06:40
با سلام تجمیع سوابق دیجیتایز شده حضور در جبهه رزمندگان پیشنهاد خوبی است ولی بستگی به این دارد که کدام سازمان متولی امور رزمندگان خواهد بود ارتش و یا بنیاد ؟؟ و یا هر دو ؟
 
 
-0 +6 # Guest 1391/11/16 16:56
واقعه در حق جانبازان زیر 25/در مجلس اسلامی ضلمی ته روشنی ضلم در دوران علی(ع) روا داشته اند مسولان لطفا اصلاح شود
 
 
-1 +7 # محسن*ناطق* 1391/10/06 09:51
سلام ، مشکل اصلی جانبازان احراز مجروحیت است که بنیاد تعداد بسیار زیادی از جانبازان را با ترفندهای گوناگون زیر 25 درصد نگهداشته است . هیچ مرجع قضایی پاسخگوی عدم تایید مجروحیت های متعدد جانبازان زیر 25 درصد نیست و همچنان بنیاد مرجع رسیدگی به شکایات از خودش میباشد که منطقی و معقول نیست .
بنایر این مجروحیت های تایید شده توسط یگان اعزام کننده و رای شورای پزشکی ارتش جمهوری اسلامی از نظر بنیاد باطل و مردود است و به این ترتیب کافیست جانباز کوچکترین مشکلی با بنیاد داشته باشد تا مدارکش را معدوم و درصدش را کاهش دهند .پرونده بنده دارای 45 درصد از کارافتادگی بوده که بنیاد همدان باطل کرده و پاسخگو نیست .
از این ظلم و ستم بنیاد به اینگونه جانبازان معزز که مغضوب بنیاد و هواهای نفسانی مسئولان بنیاد قرار دارند به امام زمان (عج) شکایت داریم و با روح و جسمی مجروح از پیکار با دشمنان و مسئولان بنیاد خواستار ظهور عاجل حضرت هستیم زیرا هیچ دادرسی جز خدا و امام غایب (عج) نداریم .
با توجه به وجود جانبازانی که بنیاد با امحاء مدارک باعث کاهش درصد شدند لازم است قوه قضاییه حتی یکبار نسبت به بررسی اظهارات چنین جانبازانی اقدام نماید . درغیر اینصورت جرایم بنیاد مسکوت مانده و ظلم و ستم در نظام مقدس نهادینه گردیده است .
بنده با مراجعه به بنیاد استان دیگر و ارائه مدارک قانونی بایگانی شخصی و مدارک صورت جلسه سانحه و رای شورای عالی پزشکی ارتش جمهوری اسلامی متوجه شدم بنیاد همدان که مدارک پرونده بنده را معدوم کرده و سالها کارشکنی کرده ، مستوجب مجازات و عودت غرامت است .
 
 
-3 +9 # رزمنده 1391/10/06 08:43
این قانون جامع نیست این خیانت به رزمندگان است بااین قانون اراده رزمندگان را از بین می بریدنگذارید بعد از جنگ رزمندگان به سه گروه شون چرا که درآن دنیا آنهای که خیانت کردن باید جوابگوی رزمندگان باشن خدایا جوابشان را بده
 
 
-0 +2 # امید 1391/10/06 08:17
آیا ماده 51 در سال جاری اجرا خواهد شد؟
 
 
-2 +11 # مرتضی خاکپور 1391/10/06 05:21
شیعه بر پایه تاریخ است که ماندگار است . شیعه بر مظلومیت حضرت علی (ع) است که 25 سال خانه نشینی ؟! را تحمل کرد . شیعه بر مظلومیت صلح امام حسن (ع) است . شیعه در مظلومیت بر آزادگی و شهادت امام حسین (ع) است . شیعه بر مظلومیت امام زمان حضرت مهدی (عج)است . که ماندگار است . و این تاریخ است که باید باورش کنند ؟!
و بگذارید تاریخ بنویسد که به رزمنده های دفاع مقدس و جانبازان ( زیر 25٪ ) مستمری حقوق دادند و این مدافعان دین و ملت و وطن را قدرشناسی کردند .
که:

از حدود ۲ میلیون بسیجی رزمنده و حدود ۵۰۰ هزار نفر که به جبهه رفته اند حدود ۳۲ هزار نفر از آنان شرایط معیشتی مناسبی ندارند.

CD اسامی و آدرس این افراد را که حدود ۳۲ هزارنفر در کل کشور هستند تهیه کرده ایم و به همه استانداری های سراسر کشور ارسال خواهیم کرد.

چرا 25 سال است حق الناس مستمری حقوق رزمنده ها را نمی دهند ؟!
این 32 هزار نفر قطره ای از اقیانوس ( 7میلیون نفر حقوق بگیر دولت ) است که اصلا پول زیادی هزینه ندارد . در عوض بسیار بسیار برای ایران سود بیشتر دارد ؟!
پس قدر شناس باشیم و مستمری حقوق و دیگر رفاعیات رزمنده ها و جانبازان زیر 25٪ را پرداخت کنیم .
انشاالله .
 
 
-2 +15 # جانباز زیر 25% 1391/10/06 03:26
نه خانی آمده است و نه خانی رفته است . حداقل برای رضای خدا هم که شده بود یک جا اسمی از جانبازان زیر 25% می بردید واقعا ظلم، بی عدالتی ، و اجحاف تا این حد !واقعا ما جانبازان زیر 25% و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس چه هیزم تری به شما مسئولین فروخته ایم که از هیچ امتیازی برخوردار نیستیم و در جامعه مورد بی مهری قرار گرفته ایم جز این که در طول این هشت سال جنگ که اوج جوانیمان بود از تمام لذت های زندگی چشم پوشی کرده و دوری از خانواده در جبهه هاعمرمان سپری شد و از جان مایه گذاشته و تا مرز شهادت پیش رفته و دشمن تا دندان مسلح را که به کشور حمله ور شده بود را ازسرزمینمان بیرون رانده و این اسلام و انقلاب را دو دستی تقدیم شما مسئولین کردیم تا شما قوانین اسلام را که عدالت عدل علی (ع) است وضع کنید ! واقعا این لایحه جامع خدمات رسانی به ایثارگران که ده سال است کارشناسان نظر کارشناسی دادند و مسئولین بین دستگاه ها رد و بدل کردند و امروز با افتخار می گویند بالاخره تصویب شد بله تصویب شد اما به نفع چه کسانی! کسانی که بیکارند وهیچ درآمدی ندارند ! و در زندگی هزار و یک مشکل دارند! یا که نه برای کسانی که اتفاقا هم درآمد های آن چنانی دارند هم شغل و پست و سمت های آنچنانی دارند ، دو الی سه حقوق می گیرند ، به این میگن عدالت عدل علی (ع ) مبارک است !خدای ماجانبازان زیر 25% و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس هم کریم است . والسلام .
 
 
-1 +5 # حسین نمره زیر 25 1392/01/28 12:32
دوستان ما مردود شدیم کسی به فکر ما زیر 25 نیست کارشناسانی که این این قانون را نوشتند از جنگ وجانبازی ودرصد هیچ اطلاعی نداشتند دوستان زمان جنک توجبهه کدام کارشناس را دیدیم ما فقرا رفتیم جنگ کردیم باید فقیر بمانیم باید دست گدایی به سوی کارشناسان دراز کنیم این کارشناسان که این قانون را نوشتند( نه مهر علی دارند ونه عدل علی خواندند)این است عدالت روز قیامت جوابی دارید که بدید
 
 
-1 +4 # شهاب25 1391/10/06 00:30
یه چیزی میگین و میرین
 
 
-0 +2 # Guest 1391/11/25 21:07
پول نیست
 
 
-2 +10 # رزمنده 1391/10/05 22:49
خواهشم می کنم در این لایحه اصلاحیه قرار دهید و رزمندگان و جانبازان زیر 25% را در نظر بگیرید چرا در حق ما ظلم می کنید.
 
 
-1 +7 # مهران جانباز زیر 25% 1391/10/05 20:19
خسته نباشید ؟!؟!
 
 
-0 +2 # سعیدی جانباز30درصد 1391/10/05 20:17
با تشکر از دست اندرکاران سایت وزین فاش نیوز :
1- با این حساب در تمامی کنکورهای دولتی باید همسر و فرزند جانبازان 25 درصد به بالا سهمیه داشته باشند ....
2- آرم طرح ترافیک به جانبازان 25 درصد به بالا اعطا می شود... درست می گم؟؟
3- ..................
حالا مسئولین بعضی از سازمان ها و شهرداری ها که با ایثارگران لجبازی دارند رو چه کسی باید وادار به تبعیت از قانون کند؟
 
 
-0 +2 # Guest 1391/11/01 20:27
طرح 35 درصده
 
 
-0 +6 # جانباز 70 درصد 1391/10/05 18:59
با سلام
بسیار سپاسگزارم. کاش متن اصلاح شده را در این متن میگذاشتین و بندهای اضافه که حذف گردیده اند از داخل لایحه حذف میکردین
 
 
-2 +4 # نصرت اله قلندری 1391/10/05 18:26
آیا رزمندگان بسیجی که به فداکاری مملکت را نجات داد وخسارت جبران ناپذری دیده اند چرا نباید مانند آزادگان ، جانبازان وخانواده شهدا به مشکلات آنان رسیدی شود .فقط باید گفت خدا از تا راضی نباشد.
 
 
-2 +5 # رامین 1391/10/05 17:37
بابا توضیح دهید به جانبازان زیر 25/0 چیزی می دهند
 
 
-1 +8 # حمید جهانباز 1391/10/05 22:46
خیر زیرا جانبازان زیر 25/ حتما باندازه چنددرصد کوتاهی کرده و با دشمن بعثی خوب نجنگیده اند. حالا با این قانون اصلاح شده هم یک نفر مثل من با سی ماه خدمت در خط و چندین بار جراحت و موج گرفتگیهای مکرر و بیست و هفت سال سابقه خدمت رسمی در شرکت ارتباطات زیر ساخت نمیتوانم بازنشسته شوم زیرا درصد جانبازی من به 25/نمیرسد در حالیکه من به لحاظ عصبی بسیار بیش از25/ اسیب دیده ام .
ای دولتیهای محترم اخر چرا اینقدر قانون بازنشستگی را تغییر میدهید.در همین دو سال اخیر چند بار؟
 
 
-1 +0 # جانباز 1391/10/06 10:29
بله چیزی می دهند ...
 
 
-0 +2 # جانباز 1391/10/06 10:30
البته که چیزی میدهند ... مثل همان چیزی که به ما دادند ...
 
 
-2 +16 # زیر 25% 1391/10/05 16:42
این متن کامل وجامع نیست چون جانبازان زیر 25% ورزمندگان 8 سال دفاع مقدس را نادیده گرفته است لطفا تجدید نظر بفرمایید با تشکر
 
 
-0 +4 # فرزین 1392/03/15 10:08
باعرض سلام و احترام
من فرزند جانباز (20%) تا العان هیج سنواتی به من ندادن نه معافیتی نه پرداخت شهریه دانشگاهی و نه هیچ چیز دیگه
اما فرزند جانباز 25% از خدمت معاف و خیلی چیزای دیگه
قضاوت به عهده ی شما
یا علی...
 
 
-0 +5 # مرادقلیچ قره جه 1392/03/18 13:59
چندین بار نظر گذاشتم که این قوانین برای رزمندگان کافی نیست ای خدا یک روزی میشه قبل ازاینکه ازدنیا بریم این قوانین اصلاح ودل رزمندگان راشاد نمایند؟!!!
 
 
-1 +13 # فرزند جانباز 1392/06/25 23:25
ای کاش به همین قوانینی هم که وضع شده عمل می کردن فقط بلدن شعار بدن .من الان دوسال دارم دنبال کار میگردم..