feed-image

آمار بازدید

 امروز امروز1333
 دیروز دیروز7261
 این هفته این هفته38455
 این ماه این ماه100001
 تا به حال تا به حال4693505
شناسه خبر:209 شنبه, 14 دی 1387 13:45 چاپ نسخه چاپی
پست الکترونیکی ارسال به دوستان
رنج نامۀ یک آزادۀ دفاع مقدس_بی مهری به آزادگان در لایحۀ جامع خدمات ایثارگران
علی زمانی
آزادۀ 7 سال اسارت و جانباز 45 درصد
اگر روزی اسرا بر گشتند و من در میان شما نبودم سلام مرا به آنان برسانید و بگویید خمینی در فکر شما بود (امام خمینی ره)
لایحۀ جامع خدمات رسانی به ایثارگران دارای نقایص فراوان در حمایت از حقوق آزادگان و جانبازان زیر 50 درصد است.

"علی زمانی" آزادۀ 7 سال اسارت و جانباز 45 درصد در نامه ای سرگشاده از بی مهری تدوین کنندگان لایحه جامع خدمات ایثارگران نسبت به آزادگان دوران دفاع مقدس گلایه کرده است.
«فاش» متن رنج نامه این آزاده و جانباز دفاع مقدس را بدون هرگونه داوری منتشر می کند.
دوران سخت گذر 10ساله اسرای ایرانی در اسارتگاههای عراق با صبر و استقامت اسرا  سرانجام با عزت  و افتخار برای نظام جمهوری ایران به پایان رسید و آزادگان با تنی رنجور از آلام روحی و جسمی زندانهای مخوف بغداد ابوغریب موصل رمادیه الانبار و زندان وزارت دفاع عراق به وطن باز گشتند و اکنون  قریب 18 سال از آن بازگشت می گذرد.

آنگاه که آزادگان به منظور پشتیبانی روحی از دستگاه دیپلماسی کشور پیام می دادند که مبادا بخاطر آزادی ما در پای میز مذاکرات  امتیاز به دشمن بدهید هرگز تصور نمی کردند  در مدت اندکی بعد از ورود به کشور به  تعبیر مقام معظم رهبری این ذخایر انقلاب در صحنه عمل مورد  بی مهری بی توجهی و فراموشی مسئولین قرا بگیرند البته شعارها وتبلیغات رسانه ایی در سالگردهای ورود آزادگان بسیار زیاد است ولی آنچه در صحنه عمل اتفاق افتاده است با تو جه به مشکلات روحی وروانی وجسمی آزادگان بسیار اندک بوده است و در این مدت آزادگان با مناعت طبع و صبری که حاصل سالهای سخت اسارت می باشد بی توجهی و بی مهری مسئولین سازمان بنیاد شهید را در ارائه خدمات و  تنظیم بخشنامه های تبعیض آمیز و ناقض حقوق آزادگان و حتی نحوه برخورد با آنان تحمل نمو دند اما گویا این بی مهری ها بی توجهی ها و برخورد تبعیض آمیز در ارائه خدمات به آزادگان و جانبازان پایانی ندارد و این بی مهری ها در لایحه به اصطلاح جامع خدمات رسانی به ایثار گران نیز تکرار می شود.
به راستی آیا تنظیم کنندگان لایحه جامع خدمات رسانی به ایثار گران از وضعیت اسارتگاههای اسرا و رنجهایی که آنان تحمل نمودند اطلاعی دارند؟آیا تونل وحشت اردوگاههای اسرا و عبور سه نوبت در روز  آزادگان در برخی مقاطع اسارت از این تونل در زیر ضربات شلاق چوب باطوم نبشی آهنی سربازان قسی القلب و بی رحم بعثی آشنایی دارند؟آیا از محبوس شدن آنان در اتاقهای اسارتگاهها به مدت 18 ساعت در روز بدون امکانات وسرویس بهداشتی در طول ایام اسارت اطلاعی دارند؟ آیا روشن شدن صدای نا هنجار بلند گو های دشمن در اتاقهای در بسته و بمدت چندین ساعت در روز و گرسنگی و رنج غربت و تحقیر شدن توسط دشمن و.... برای تنظیم کنند گان لایحه مفهومی دارد؟اینها فقط گوشه ایی از رنجهای اسارت بود و تمام اینها دارای آثار و تبعات فراوان جسمی و روحی  برای آزاد گان بوده است و هر آزاده ایی هم اکنون بنوعی  تاوان جسمی و روحی برخوردهای غیر انسانی سربازان دشمن بعثی را می پردازد.
به جرائت می توان گفت هر آزاده ای خصوصا آزادگان با اسارت بالای 5 سال هم اکنون علاوه بر بیماریها ی روحی و روانی ناشی از اسارت حداقل با 4 بیماری فعال جسمی ناشی از فشارها و مشکلات اسارت درگیر بوده و نیاز به مراقبت و نگهداری  دائم دارند.
خدایا  تو شاهد باش که نگارنده نامه با 7 سال اسارت و 45 درصد جانبازی هم اکنون گرفتار 6 بیماری ناشی از اسارت می باشد که نیاز به مراقبت و نگهداری دارد و در این میان نه  حقوقی از سازمان بنیاد شهید به او تعلق می گیرد نه حق نگهداری  و نه سایر حقوق  زیرا میزان و مبنای ارائه خدمات و حقوق و  حق نگهداری  50 درصد جانبازی یا 20 درصد اعصاب و روان می باشد و جانباز و آزاده ای که 50 درصد جانبازی یا 20 درصد ضایعه اعصاب و روان نداشته باشد حق نگهداری حق معاش حقوق وخدمات دیگر تعلق نمیگیرد و لو آنکه 9 سال اسارت یا 49 درصد جانبازی هم داشته باشد و 90 درصد آزادگان جانبازیشان زیر 49 در صد  می باشد یعنی عملا هیچ حمایت مادی از آنان انجام نمی گیرد  و در این میان خانواده آزاده و فرزندان او  باید رنج ها و مشکلات جسمی و روحی وی را تحمل نمایند و چه سخت است تحمل آثار و تبعات اسارت برای خانواده ها البته تمامی خانواده ها نگهداری از بقیه السیف دفاع مقدس امت اسلامی را وظیفه خود می دانند ولی مدارای خالصانه آنان با رنجهای ناشی از اسارت آزاده برای خود آزادگان رنج آور است بگذاریم و بگذریم.
و اما غرض از نگارش این رنجنامه نیز لایحه ایی است که هم اکنون پس از رفت و برگشت های مکرر بین مجلس محترم  شورای اسلامی  و شورای محترم نگهبان ومجمع محترم تشخیص مصلحت نظام مجددا جهت رفع اشکال و تبعیض به مجلس شورای اسلامی عودت گردیده و هم اکنون در کمیسیونهای مختلف و از جمله در کمیسیون اجتماعی مجلس در حال بر رسی می باشد لایحه به اصطلاح جامع خدمات رسانی به ایثارگران علاوه بر عنوان نا مناسب آن دارای نقایص فراوان در حمایت از حقوق آزادگان  و جانبازان زیر 50 درصد می باشد.
آیا مشکلات کنونی آزادگان همان مشکلات زمان بازگشت آنان می باشد یا اینکه بیماریهای آنان پیشرفت داشته است؟آیا مشکلات و ضایعات  روحی و روانی آزادگان با گذشت زمان افزایش نمی یابد؟
آیا آزادگان نیاز به مراقبتهای ویژه ندارند؟چرا دولتمردان جمهوری اسلامی ایران از آزادگان که بفرموده رهبر معظم انقلاب ذخایر انقلابند  اینهمه غفلت نموده و آنان را در معرض بی تو جهی و بی مهری قرار داد ه اند؟
در یک نگاه کلی به  لایحه مشاهده می شود که هویت آزادگی و آزادگان در این لایحه نا دیده گرفته شده است آزادگان به هویت آزادگی خود افتخار می کنند و علیرغم سختی های فراوانی که در آن روزها متحمل شدند آنرا از بهترین روزهای معنوی زندگی خود بشمار می آورند و آرزو دارند که بخاطر یک روز از آن ایام با امام آزادگان و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران محشور گردند.
آزادگان قبل از آنکه هویت جانبازی داشته باشند آزاده می باشند و علاوه بر جانبازی آزاده نیز می باشند بنابر این یکسان بودن ارائه خدمات و تسهیلات بین آزاده و جانباز 25 درصد عادلانه و متناسب با از کار افتادگی آزادگان نمی باشد.
متأسفانه تنظیم کنندگان لوایح و مجریان قوانین وتهیه کنندگان دستور العملها و بخشنامه ها مشکلات آزادگان و شرایط اسارتگاهها و آنچه بر آزادگان در طول اسارت گذشته است را نمی شناسند واز نزدیک با میزان آسیب های وارده بر آنان آشنا نیستند و لازم است کلیه کسانی که مسئولیت تهیه و تنظیم لوایح را بر عهده دارند ضمن استفاده از نظرات کارشناسی آزادگان با سنوات بالای اسارت و ضمن ترسیم شرایط اسارتگاهها و مشکلات کنونی آزادگان لوایحی در خور و شأن آنان و مطابق با استانداردهای جهانی تنظیم نمایند و این لایحه با محاسنی که دارد در خور و شان آزادگان نمی باشد و حتی در کوتاه مدت نیز بر طرف کننده مشکلات آزادگان نمی باشد بنابراین ضروری است بمنظور حفظ شأن آزادگان و با عنایت به مشکلات کنونی آنان ورنجی که خانواده های آنان در جهت در مان و مراقبت از آزاده متحمل می شوند موارد ذیل در لایحه پیش بینی و تصویب گردد:

1-خانواده عموم آزادگان (پدر  مادر همسر و فرزندان)بعنوان خانواده شاهد محسوب و یا به تناسب سنوات اسارت از امتیازات شاهد برخوردار گردند.
2-حق پرستاری برای کلیه  آزادگان با اسارت 5 سال  به بالا  نیز در ماده 29 لایحه جامع خدمات رسانی به ایثارگران پیش بینی شود.

3-آزادگان بدون توجه به درصد جانبازی آنان متناسب با سنوات اسارت یا آزادگان با سنوات اسارت 5 سال به بالا  از امتیاز خودرو (موضوع ماده 9 طرح خدمات رسانی به ایثارگران و ماده  45 لایحه جامع خدمات رسانی به ایثارگران) برخوردار گردند.

4-در تعیین درصد جانبازی آزادگا ن آسیب های روحی و روانی آنان مورد توجه ویژه واقع شود و حداقل برای هر سال اسارت 4 درصد از کار افتادگی روحی و روانی علاوه بر آسیب های جسمی تعلق گیرد.

5-فصلی با عنوان  نحوه حمایت قضایی از ایثارگران پیش بینی شود و دفتری به همین منظور در دادگستریهای سراسر کشوربه منظور حمایت قضایی از عموم ایثار گران تاسیس شود کارشناسان حقوقی  این دفتر اختیارات وکلا را در تعقیب و پیگیری دعاوی داشته باشند (باتوجه به قانون حمایت قضایی بسیج).

6--مسائل فرهنگی جامعه ایثارگری و نحوه حمایتهای فرهنگی ایثارگران در لایحه مورد توجه قرار نگرفته و متولی خاصی ندارد .تاسیس اردوگاههای تفریحی در مناطق خوش آب و هوای کشور جهت جانبازان اعصاب و روان و آزادگان پیشنهاد می شود.

7-صندوق ذخیره ایثارگران با حمایتهای مالی دولت و ایثارگران تاسیس و از محل آن مشکلات مالی جامعه ایثارگری تا حدودی مرتفع گردد.
آنچه گفتیم بعنوان ادای وظیفه و تکلیف و رساندن درد دل و پیام آزادگان این مرزو بوم( که روزی با استقامت و پیغام پایداری خود  پشتیبان دستگاه دیپلماسی کشوردر پای میز مذاکره وچانه زنی و مایه عزت نظام جمهوری اسلامی ایران بودند) به گوش مسئولین محترم چمهوری اسلامی ایران بو دو دنیا بداند ما همواره به آرمانهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی ره و منویات رهبر معظم انقلاب وفادار خواهیم بود.
علی زمانی
آزادۀ 7 سال اسارت
و جانباز 45 درصد
 

Comments are now closed for this entry

نظرات

 
+0 # غلام رضا ...نه جانباز و ازاده 30 درصد 1390/06/30 22:51
با سلام
معوقات آزادگان را کی پرداخت میکنند
 
 
+0 # فرزندازاده وجانبازاعصاب وروان 1390/04/08 12:53
ای کاش می دانستیدمادرم بعداز38سال زندگی باپدرم وتحمل دوری وسختی دوران اسارت پدرم بازهم به خاطرمشکلات روحی پدرم چقدرکتک می خوردودهانش راهیچ وقت بازنمی کندوتحمل می کند وهیچ کس نمی داند که چه به او می گذردچه کسی میداند اوچه رنجی تحمل کرده ومی کند
 
 
+0 # سید 1390/03/15 17:27
قابل توجه کلیه آزادگان جهت پیگیری حق و حقوق ماده 13
دفتر محترم هیات دولت : نامه شماره 4222-683 مورخه 7/5/1383
عطف به نامه شماره 1247/83/م مورخ 2/2/1383 در خصوص استعلام اسفسار از مجلس برای مرخصی های اسحقاقی آزادگانی که بعد از اسارت به استخدام در آمده اند به نسبت مدت اسارت آنان که مطابق ماده 13 قانون حمایت از آزادگان (اسرای آزاد شده) بعد از ورود به کشور مصوب 1368 جزء خدمت رسمی و مرتبط محسوب شده است ( با توجه به رای دیوان عدالت اداری) اعلام می گردد:
بند الف - در مورد امکان ذخیره مرخصی اسحقاقی برای آزادگان فوق الذکر نسبت به مدت اسارت ( که با رعایت ماده 13 قانون از هر لحاظ جزء مدت مرخصی رسمی و مرتبط محاسبه تلقی می شود) دونظریه مطرح است :
یک- نظریه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که ذخیره مرخصی استحقاقی دوره اسارت قبل از صدور حکم استخدامی موضوع ماده 13 قانون را امکان پذیر ندانسته اند.
دو- امکان ذخیره مرخصی استحقاقی برای ایام مذکور موضوع تبصره ماده 8 قانون که نامه معاونت حقوقی ریاست جمهوری ناظر به این نظر است همچنین است نظریه شماره 12002/16 ورخ 30/2/1382 اداره قوانین مجلس شورای اسلامی.

بند ب- نظر به اینکه به موجب ماده 13 فوق الذکرمقرر شده است مدت اسارت به عنوان خدمت رسمی ومرتبط تلقی می گردد و از هر لحاظ مورد محاسبه قرار خواهد گرفت و از آنجا که ذخیره مرخصی نیز یکی از جهات وحیثیات مرتبط است بنا بر این همانطور که قبلا در نظریه شماره 27232 مورخ 24/7/1380 این معاونت عنوان شده است در مورد ((آن قسمت از سنوات اسارت که جزء خدمت رسمی محسوب شده)) ذخیره مرخصی اسحقاقی امکان پذیر می باشد به علاوه رای شماره 138 مورخ 15/12/ 1372 دیوان عدالت اداری که ناظر به مولود مشابه است موید این مطلب است.
بنابه مراتب یاد شده استفسار از مجلس نیاز نبوده و ذخیره مرخصی برای ایامی که با رعایت ماده 13 جزء سابقه خدمت حساب شده توسط دستگاههای اجرایی میسر است./ش

قائم مقام معاونت حقوقی وامور مجلس رئیس جمهور
رونوشت :
قوه قضائیه مطلب به نامه شماره .... مورخ 10/ 4/1383
وزارت ارتباطاط وفناوری اطلاعات
 
 
+0 # سید خلیل میرانی 1390/03/15 17:26
قابل توجه کلیه آزادگان خصوصا سرباز وبسیجی سپاه پاسداران جهت پیگیری حقوق قانون برنامه پنجم توسعه به استناد 235 واعتبار تا سال 1394:
این قانون طی مراحل قانونی به دستور رئیس محترم جمهور دکتر احمدی نژاد ... ابلاغ واجرائی می باشد.
ماده 28 بند (و)
در صورتی که دریافتی ایثارگران مشمول صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی دیگری گردد بازنشستگی در هر صندوق بطور مستقل انجام می گردد و با تحقق شرایط بازنشستگی ایثارگران در هر صندوق از مستمری بازنشستگی آن صندوق بهره مند می شود حسب قانون الحاق یک تبصره به قانون استخدامی اسرا و خانواده های شهدا فقط جانبازان مستمری بگیر شهدا ومستمری بگیر شهدا ومفقودین واسرا و آزادگان چناچنه از بابت (جانبازی)(شهادت ) مفقودالاثر بودن یا (اسارت) دارای دریافتی باشند این دریافتی مانع دریافت حقوق از بابت استخدام (رسمی) یا (غیررسمی) نمی شود واین دریافتی ها مشمول هیچ یک از مقررات مربوط به دریافت دو حقوق از صندوقهای دولت وصندوقهای باز نشستگی به (اسرا و آزادگان جانباز) نمی گردد لذا با بند (و) ماده 28 قانون برنامه پنجم توسعه دو دریافتی و دو صندوق بازنشستگی به عموم ایثارگران تسری یافته و تمامی ایثارگران جانباز از کار افتاده گی کلی و آزادگان جانباز از کار افتاده گی کلی با شرایط مندرج در بند (و) می توانند از دو دریافتی برخوردار شوند مظافا این بند (و) تاکید دیگری بر قانون الحاق یک تبصره موضوع دو پرداختی به ایثارگران با دو منشاء ایثارگری ودو منشاء استخدامی می باشد زیرا زمانی امکان دو پرداختی به عنوان حقوق بازنشستگی متصور است که دومجرای قانون برای پرداخت قبل از بازنشستگی وجود داشته باشد .
وموضوع هیچگاه محقق نمی شود مگر اینکه مقنن دو نوع پرداخت را جایز بداند.
که تنها این موضوع فقط در مورد ایثار گران که قانون خاص دارند وبه تصویب رسیده مجاز است و ممانعت از پرداخت که توسط برخی مراجع اعمال می شود اقدامی خلاف قانون می باشد . با تشکر
 
 
+0 # سید 1390/03/15 17:25
قابل توجه کلیه آزادگان جهت پیگیری حق و حقوق ماده 13
دفتر محترم هیات دولت : نامه شماره 4222-683 مورخه 7/5/1383
عطف به نامه شماره 1247/83/م مورخ 2/2/1383 در خصوص استعلام اسفسار از مجلس برای مرخصی های اسحقاقی آزادگانی که بعد از اسارت به استخدام در آمده اند به نسبت مدت اسارت آنان که مطابق ماده 13 قانون حمایت از آزادگان (اسرای آزاد شده) بعد از ورود به کشور مصوب 1368 جزء خدمت رسمی و مرتبط محسوب شده است ( با توجه به رای دیوان عدالت اداری) اعلام می گردد:
بند الف - در مورد امکان ذخیره مرخصی اسحقاقی برای آزادگان فوق الذکر نسبت به مدت اسارت ( که با رعایت ماده 13 قانون از هر لحاظ جزء مدت مرخصی رسمی و مرتبط محاسبه تلقی می شود) دونظریه مطرح است :
یک- نظریه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که ذخیره مرخصی استحقاقی دوره اسارت قبل از صدور حکم استخدامی موضوع ماده 13 قانون را امکان پذیر ندانسته اند.
دو- امکان ذخیره مرخصی استحقاقی برای ایام مذکور موضوع تبصره ماده 8 قانون که نامه معاونت حقوقی ریاست جمهوری ناظر به این نظر است همچنین است نظریه شماره 12002/16 ورخ 30/2/1382 اداره قوانین مجلس شورای اسلامی.

بند ب- نظر به اینکه به موجب ماده 13 فوق الذکرمقرر شده است مدت اسارت به عنوان خدمت رسمی ومرتبط تلقی می گردد و از هر لحاظ مورد محاسبه قرار خواهد گرفت و از آنجا که ذخیره مرخصی نیز یکی از جهات وحیثیات مرتبط است بنا بر این همانطور که قبلا در نظریه شماره 27232 مورخ 24/7/1380 این معاونت عنوان شده است در مورد ((آن قسمت از سنوات اسارت که جزء خدمت رسمی محسوب شده)) ذخیره مرخصی اسحقاقی امکان پذیر می باشد به علاوه رای شماره 138 مورخ 15/12/ 1372 دیوان عدالت اداری که ناظر به مولود مشابه است موید این مطلب است.
بنابه مراتب یاد شده استفسار از مجلس نیاز نبوده و ذخیره مرخصی برای ایامی که با رعایت ماده 13 جزء سابقه خدمت حساب شده توسط دستگاههای اجرایی میسر است./ش

قائم مقام معاونت حقوقی وامور مجلس رئیس جمهور
رونوشت :
قوه قضائیه مطلب به نامه شماره .... مورخ 10/ 4/1383
وزارت ارتباطاط وفناوری اطلاعات
 
 
+0 # وبلاگ آزادگان 18 1390/03/11 18:31
قدر زر زرگر بداند قدر گوهر گوهری التماس دعا
 
 
+0 # فرج اله ناظم زادگان آزاده ۱۰سال اسارت ۵۵درصدجانبازی 1390/02/13 21:49
باسلام ودرودبه روح پرفتوح معمارانقلاب که اگربودمیدیدیدآز ادگان چه جایگاهی داشتندآری استخوان شکسته قدرمومیایی رامیداندوبس .امیدوارم تادولتمردان به خوب باشندونگذارنددر پیچاپیچ زندگی بازهم درکشورمان احساس غربت کنیم وله ولورده شویم .برای شادی روح آزادگان ازدست رفته ماچه انان که دراسارت ماراتنها گذاشتندوچه انان که درایران ماراتنها گذاشتندصلوات
 
 
+0 # guest 1389/07/09 18:30
اینها چه می دانند آزاده و رنجهای آنان چیست ؟ .
 
 
+0 # آزاده و جانباز25 درصد شهرام باقرنژاد 1389/05/01 12:07
با سلام به روح پرفتوح امام راحل وقهرمان همیشگی تاریخ انقلاب وجنگ تحمیلی و با درود به مقام معظم رهبری که همیشه به یاد آزادگان و جانبازان بوده است .چون ایشان خود جانبازو ایثارگر ومرد اول جبهه وجنگ است .از ایشان میخواهیم .. که فقط ایشان میتواند به داد ما آزادگان برسد.بسیار نظر خوبی داده ای. برادر عزیز آقای زمانی حرف دل همه آزادگان را زده ای.انشاا... رسیدگی گردد.